fbpx Porozmawiają o oświetleniu zewnętrznym! Czas na Zieloną Konferencję 2.0 | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Porozmawiają o oświetleniu zewnętrznym! Czas na Zieloną Konferencję 2.0

Zielona konferencja 2.0 banerZapraszamy na konferencję naukową pt.: „Polityka zrównoważonego oświetlenia zewnętrznego. Aspekty prawne, polityczne, środowiskowe i techniczne”. 19 kwietnia 2024 roku ruszy Zielona Konferencja 2.0.

„Bo nadmiar światła umniejsza istnienia” napisał Czesław Miłosz w swojej powieści „Dolina Issy” wydanej po raz pierwszy w 1955 roku w Paryżu. Chociaż słowa Noblisty zostały przelane na papier w zupełnie innym kontekście, to są adekwatne do jednego z poważniejszych wyzwań środowiskowych, z którym przychodzi się mierzyć współczesnym – zanieczyszczenia światłem. Pojęcie wciąż nie do końca „odkryte” i „przyswojone” przez społeczeństwo, decydentów i pracowników administracji publicznej. Sztuczne światło to przecież jedna z najważniejszych zdobyczy cywilizacji, która na trwale zmieniła dzieje ludzkości. Okazuje się jednak, że z tego dobrodziejstwa powinniśmy korzystać w sposób świadomy, przemyślany i zaplanowany.

Zanieczyszczenie światłem to wszelkie skutki światła pochodzenia antropogenicznego, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, różnorodność biologiczną, klimat, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także pozbawiają ludzkość dostępu do naturalnie ciemnego i rozgwieżdżonego nieba. Głównym źródłem problemu jest niekontrolowana i nadmierna emisja światła z urządzeń zewnętrznej infrastruktury oświetleniowej. W polskim systemie prawnym brakuje kompleksowych rozwiązań, które z jednej strony umożliwiałyby zaspokajanie potrzeb ludzi związanych z zewnętrznym oświetleniem elektrycznym (użytkowych, estetycznych, gospodarczych, itp.), a z drugiej strony zapewniałyby ochronę zdrowia, środowiska i przyrody przed negatywnym wpływem nadmiernej i niekontrolowanej emisji sztucznego światła.

Celem konferencji jest konceptualizacja polityki zrównoważonego oświetlenia zewnętrznego – propozycja „umocowania” jej w systemie prawnym, w tym planistycznym, a także popularyzacja zagadnienia w środowisku samorządowym i eksperckim. Pokłosiem konferencji będzie publikacja.

Zapraszamy w dniu 19 kwietnia br. do Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji UG.

Organizatorzy: Instytut Metropolitalny oraz Katedra Prawa Administracyjnego WPiA UG

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie:

Radio MORS jest patronem medialnym wydarzenia.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz