fbpx Samorząd terytorialny 25 lat po reformie | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Samorząd terytorialny 25 lat po reformie

Plakat konferencji14 – 15 maja 2015 r. Koło Naukowe Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego organizują na WPiA UG Ogólnopolską Konferencję Naukową Studencko – Doktorancką pt. „Pozycja ustrojowa samorządu terytorialnego 25 lat po reformie. Badania de lege lata i de lege ferenda”.

Reforma samorządowa, która rozpoczęła się od uchwalenia 8 marca 1990 r. ustawy o samorządzie terytorialnym (dziś: ustawy o samorządzie gminnym), była jedną z trzech głównych reform III Rzeczpospolitej. Jej głównym celem była decentralizacja administracji publicznej i realizacja zasady subsydiarności poprzez przekazanie jak najszerszych kompetencji organom, które funkcjonują najbliżej ludzi, co było kolejnym etapem demokratyzacji kraju, zapoczątkowanym przez zorganizowanie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w dniu 4 czerwca 1989 r. Obecnie samorząd terytorialny w Polsce składa się z 3 szczebli: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Jednocześnie rozpoczęta wówczas decentralizacja administracji przyczyniła się także do zwiększenia partycypacji społecznej – instytucje prawne takie jak stowarzyszenia, fundacje, czy organizacje pożytku publicznego są częścią życia we wspólnocie samorządowej, a rozwijający się gospodarczy sektor prywatny umożliwił rozwój realizacji zadań publicznych także w oparciu o podmioty prywatne. Ćwierć wieku po rozpoczęciu konstytuowania samorządu terytorialnego autorzy konferencji pragną otworzyć debatę mającą na celu dokonanie oceny tej reformy oraz zdefiniowania wyzwań przyszłości względem instytucji samorządowych.

Konferencja odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Bałtyckiego Kompleksu UG w Gdańsku-Oliwie. Wydział Prawa i Administracji obchodzi w tym roku swoje 45-lecie. Kształci na kierunkach takich jak prawo, administracja, kryminologia, podatki i doradztwo podatkowe. Na tle innych uniwersyteckich wydziałów prawa i administracji w naszym kraju charakterystyczne jest skupienie się na badaniach prawa morskiego, międzynarodowego prawa morza, ochrony środowiska morskiego oraz prawa i ustroju miast pomorskich oraz kryminalistyki morskiej. Na Wydziale znajduje się też unikatowe w skali kraju Muzeum Kryminalistyki.

Agenda konferencji w załączniku.

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/957376050969344/

PDF icon Agenda konferencji446.79 KB