fbpx Nie tylko klawiatura i myszka | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Nie tylko klawiatura i myszka

Klawiatura Fot. FreeimagesKorzystanie z komputerów stało się obecnie codzienną i powszechną praktyką. Istnieją jednak nowe sposoby komunikowania się z komputerami, inne niż za pomocą tradycyjnej klawiatury i myszki, które mają zastosowanie w diagnostyce i w usprawnianiu zmysłów słuchu, wzroku a nawet powonienia. Przy ich użyciu możliwe staje się zwiększanie efektywności wspomaganego komputerowo nauczania, także poprzez poprawę skuteczności diagnostyki deficytów utrudniających uczenie się oraz dzięki odpowiednim treningom prowadzonym z użyciem komputera.

Obok często występujących problemów z niedowzrocznością i niedosłuchem oraz niepłynnością mowy, u stosunkowo licznej populacji występują specyficzne problemy spowodowane zaburzeniami przetwarzania bodźców na poziomie centralnym, tzn. w ośrodkach zlokalizowanych w korze mózgowej. Problemy te przejawiają się odpowiednio w postaci: syndromu leniwego oka (amblyopia), ograniczeniu stereopsji (widzenia przestrzennego), w słabym rozumieniu szybkiej mowy, w nasilonym jąkaniu się, w dysleksji, dysgrafii i in. Wyniki nowych badań eksperymentalnych dowodzą, że z pomocą odpowiednio dostosowanych urządzeń komputerowych można także diagnozować choroby neurodegeneracyjne, np. parkinsonizm, a nawet badać stopień świadomości osób znajdujących się w śpiączce lub w stanie wegetatywnym.

Zagadnienia te będą omawiane podczas LXXXVII Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki 21 maja o godzinie 18:00. Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej opowie o nowych sposobach komunikowania się ludzi z komputerami i ich niezwykłych zastosowaniach. W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane opracowane w Politechnice Gdańskiej przykłady rozwiązań, które umożliwiają badanie i usprawnianie zmysłów komunikacji oraz diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych, a także nawiązywanie kontaktu z otoczeniem przez osoby, które utraciły ten kontakt z powodu urazów mózgu. Przedstawione zostaną takie wynalazki, jak: "Wirtualna tablica szkolna", "Drukarka zapachów", "Multimedialny synoptofor", "Inteligentny aparat słuchowy", "Długopis dla dyslektyków", "CyberOko" i in.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Szczegóły na stronie http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/ oraz na https://www.facebook.com/pages/Baltycki-Festiwal-Nauki/118384254886154?sk=events.

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK.

Tadeusz Zaleski
pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauki Biuro Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Fot. Freeimages

piątek, 8 maja 2015 roku, 10:33