fbpx Innowacyjna aplikacja studentów Uniwersytetu Gdańskiego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Innowacyjna aplikacja studentów Uniwersytetu Gdańskiego

Twórcy aplikacji SafewatchStudenci Uniwersytetu Gdańskiego, jako jedyny europejski zespół, dostali się do ścisłego finału i zdobyli III miejsce w światowym konkursie informatycznym w kategorii systemów informatycznych służących społeczeństwu. Młodzi programiści z Katedry Informatyki Ekonomicznej UG zaprojektowali i oprogramowali innowacyjną aplikację mobilną o nazwie SafeWatch, która pozwala na dyskretne wzywanie pomocy w sytuacji zagrożenia.

AIS Student Chapter Competition to międzynarodowy konkurs, w którym uczestniczą liczne zespoły studentów - informatyków z całego świata, głównie z uniwersytetów amerykańskich. W wyniku eliminacji do finału zapraszanych jest kilka najlepszych zespołów w każdej z czterech konkurencji. W tym roku kwietniowy finał konkursu odbył się na University of Alabama, USA. Studenci UG zostali wyprzedzeni jedynie przez dwa zespoły z renomowanego filadelfijskiego Temple University.

W skład gdańskiego zespołu wchodzili studenci pierwszego roku specjalności Aplikacje Informatyczne w Biznesie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego: Kamil Wojewski (lider zespołu), Damian Kisielewski, Hubert Kisielewski, Maciej KwapińskiSzymon Nagórski (w tym roku, kilkunastu studentów specjalności AiB założyło, przy Katedrze Informatyki Ekonomicznej UG, pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie - AIS Student Chapter, który będzie kontynuował intensywną współpracę z Association for Information Systems, przygotowując się m.in. do przyszłorocznego konkursu).

Safewatch jest aplikacją na urządzenia mobilne – smartphony i smartwatche (telefony i zegarki), która pozwala użytkownikowi, w sytuacji zagrożenia, wezwać pomoc za pomocą gestów dłoni.  Kilka uderzeń w zegarek wystarczy, aby wezwać policję. System rozpoznaje określone ruchy, a następnie przekazuje odpowiednim służbom informacje kto jest ofiarą, jakie jest jej położenie oraz precyzyjnie określa czas wezwania pomocy. Rozwiązanie jest na etapie działającego prototypu. Młodzi programiści zamierzają wprowadzić je na rynek we współpracy z Gdańskim Parkiem Naukowo Technologicznym.

Członkowie zespołu są studentami nowo powstałej, unikalnej w skali kraju, specjalności Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB) na kierunku Informatyka i Ekonometria, która została zainaugurowana na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego w tym roku akademickim, jako projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Studia te pozwalają na zdobycie wiedzy i cenionych na informatycznym rynku pracy profesjonalnych umiejętności: programisty aplikacji mobilnych, projektanta systemów informatycznych i baz danych, analityka/architekta systemów ERP, administratora bezpieczeństwa informacji.

Pomysłodawcą,  założycielem i opiekunem merytorycznym specjalności AiB jest profesor Stanisław Wrycza. Przy specjalności AiB funkcjonuje Panel Partnerów Biznesowych, złożony z menedżerów i informatyków ponad 30 firm informatycznych oraz parków naukowo-technologicznych Pomorza, z którymi program studiów był konsultowany.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Michał Fila
Treść wprowadzona przez: Michał Fila