fbpx Trwa XIII Bałtycki Festiwal Nauki | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Trwa XIII Bałtycki Festiwal Nauki

Prezentacja dla dzieci podczas XIII BFN

Festiwalowy weekend dedykowany jest rodzicom z dziećmi. 23 maja br. (sobota) i 24 maja br. (niedziela) w piątym i szóstym dniu XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki przygotowaliśmy 207 różnych wydarzeń (lista w załączeniu). XIII Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 19 (wtorek) do 24 (niedziela) maja 2015 roku, ale niektóre wydarzenia będą realizowane również później. Festiwalowy program (ponad 920 różnych wydarzeń, a licząc z powtórzeniami – 1456!) można przeglądać m.in. na stronie www.festiwal.gda.pl/XIIIBFN.

Udział w festiwalu zadeklarowały 43 (40 w roku ubiegłym) instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo‑rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (Elbląg). Zgłosiły one 925 (890) wydarzeń, festiwalowe miejsca to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Elbląg, Miastko, Malbork, Pelplin, Borucino, gm. Stężyca, Człuchów, Hel, Kwidzyn, Rzucewo, gm. Puck, Wejherowo, Wąglikowice k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 5 100 (4 630) osób! Oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu i nie tylko).

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych. Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim!

W ramach festiwalu m.in. odbędzie się 24 maja br. (niedziela) w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim XVI Piknik w Gdyni, a więc stoiska w miasteczku namiotowym (blisko 60 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00), którego organizatorem jest po raz pierwszy Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Dostępny też będzie do zwiedzania statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego r/v "Oceanograf 2. Formę pikniku będzie miał również VIII Sopocki Dzień Nauki w sobotę, 23 maja br. od 10:00 do 17:00 na Placu Przyjaciół Sopotu w Sopocie organizowany przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Andrzejem Czyżewskim (Politechnika Gdańska). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej (87. odsłona) Bałtyckiego Festiwalu Nauki 21 maja 2015 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Czyżewski zaprezentuje opracowane w Politechnice Gdańskiej przykłady rozwiązań, które umożliwiają badanie i usprawnianie zmysłów komunikacji oraz diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych, a także nawiązywanie kontaktu z otoczeniem przez osoby, które utraciły ten kontakt z powodu urazów mózgu. Przedstawione zostaną takie wynalazki, jak: „Wirtualna tablica szkolna”, „Drukarka zapachów”, „Multimedialny synoptofor”, „Inteligentny aparat słuchowy”, „Długopis dla dyslektyków”, „CyberOko” i in.

Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/XIIIBFN/ z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.

Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauk

piątek, 22 maja 2015 roku, 15:05