fbpx Konferencja na temat psychologii transportu | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Konferencja na temat psychologii transportu

Szybka jazda Fot. FreeimagesZapraszamy do udziału w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Psychologia Transportu pt. „DIAGNOSTYKA, EDUKACJA I BEZPIECZEŃSTWO W UJĘCIU INTERDYSCYPLINARNYM”, która odbędzie się 18–19 września 2015 roku w Gdańsku.

Celem konferencji jest integracja praktycznego obszaru działań z zakresu psychologii transportu drogowego z naukowym wymiarem omawianej problematyki; w tym także uwzględnienie interdyscyplinarnego charakteru podejmowanych rozważań. Podczas konferencji poruszane będą trzy zasadnicze obszary – diagnostyka, edukacja i bezpieczeństwo, stanowiące niekwestionowane filary rozważań dotyczących ruchu drogowego. Skuteczna diagnostyka psychologiczna osób zawodowo i amatorsko posługujących się pojazdem mechanicznym, edukacja społeczeństwa na temat zachowań na drodze oraz wynikająca z tego poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym wydają się nader istotnymi zagadnieniami, szczególnie w świetle wydarzeń ostatniego roku. Nadal bowiem zatrważające są liczby wypadków drogowych, w dużym stopniu determinowanych niewłaściwym zachowaniem kierujących – nadmierną prędkością, prowadzeniem pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych, brawurą, agresywnością czy deficytami w zakresie procesów poznawczych lub sprawności psychomotorycznej.

Pomimo wielu kampanii społecznych na naszych polskich drogach nadal giną piesi, a pijani kierowcy wsiadają za kierownicę. Na tym tle zasadne wydaje się podjęcie interdyscyplinarnej dyskusji na temat poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skutecznych programów edukacyjnych, ale także jakości obecnej diagnostyki psychologicznej osób kierujących pojazdem mechanicznym.

W ramach konferencji przewidziane są wykłady plenarne, sympozja i sesje naukowe, ale także interdyscyplinarna debata na temat sposobów powstrzymania pijanych kierowców oraz spotkanie praktyków psychologii transportu dotyczące współczesnych zmian legislacyjnych w obrębie diagnostyki psychologicznej. Psychologiczne wyznaczniki zachowań w ruchu drogowym omawiane będą w interakcji z innymi determinantami, takimi jak: czynniki medyczne, infrastruktura, ergonomia czy też proces szkolenia kierowców.

Konferencja adresowana jest do praktyków i naukowców na co dzień podejmujących rozważania na temat ruchu drogowego. Udział osób i instytucji dysponujących wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drogach niewątpliwie przyczyni się do pogłębienia tej istotnej społecznie problematyki i dlatego bardzo liczymy na Państwa zainteresowanie.

Proponowane obszary tematyczne:

- Determinanty sprawności w ruchu drogowym – różnice indywidualne, wiek, psychomotoryka

- Patologiczne zachowania w ruchu drogowym – alkohol i narkotyki

- Determinanty i konsekwencje wypadków drogowych

- Ryzyko w ruchu drogowym

- Problemy medyczne a sprawność w ruchu drogowym

- Edukacja kierowców w Polsce

- Rola badań psychologicznych w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Strona konferencji
Fot. Freeimages