fbpx Nominacje do „Złotej Róży” dla książek gdańskich profesorów | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Nominacje do „Złotej Róży” dla książek gdańskich profesorów

Żółta róża Fot. Freeimages"Młot na poetów albo Kronika ściętych głów" autorstwa prof. dr hab. Jerzego Limona oraz "Zamki konwentualne państwa krzyżackiego w Prusach" prof. UG, dr hab. Tomasza Torbusa zostały nominowane w konkursie o nagrodę "Złotej Róży". Nagroda przyznawana jest twórcom najlepszej, napisanej po polsku książki popularnonaukowej, służącej rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniającej się wybitną formą literacką.

„Złota Róża” przyznawana od 2007 roku jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”.

W tym roku wśród nominowanych znaleźli się: Zasław Adamaszek za książki "Elektrotechnika, elektronika, miernictwo" (wyd. PWN) oraz "Modelarstwo i robotyka" (wyd. PWN) napisaną wspólnie z Dagmarą Kiragą; Zbigniew Berent za publikację "Sprzedaż, marketing, biznes. Reguły i realia" (wyd. Novae Res). Autorką dwóch nominowanych pozycji jest wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska. Nominowano napisane przez nią książki "Dźwięk" (wyd. Hokus-Pokus) oraz "Pomyleni. Chorzy bez winy" (wyd. PWN).

Kolejne nominowane publikacje to: "Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu (1918-1939)" (wyd. Universitas) autorstwa Urszuli Glensk; "Chemia" (wyd. PWN) napisaną przez Angelikę Gumkowską; "Młot na poetów albo Kronika ściętych głów" (wyd. słowo/obraz terytoria) autorstwa Jerzego Limona; "Bóg bez znaczenia" (wyd. CiS) spod pióra Janusza A. Majcherka.

Katarzynę ŁubieńskąJacka Woźniaka nominowano za książkę "Informatycy" (Wydawnictwo Akademickie Sedno); Tomasza Mazura za "O stawaniu się stoikiem" (wyd. PWN); Witolda Mikołajczaka za "Grochów 1831. Niedokończona bitwa" (wyd. Novae Res); Zbigniewa Mikołejkę za "We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie" (wyd. słowo/obraz terytoria); Piotra Osękę za "My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68" (wyd. Czarne).

Do kolejnych nominowanych pozycji należą: "Zamki konwentualne państwa krzyżackiego w Prusach" (wyd. słowo/obraz terytoria) Tomasza Torbusa; "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" (wyd. Iskry) Mateusza Urbanka; "Sport w Zakopanem w okresie dwudziestolecia międzywojennego" (wyd. Novae Res) Macieja Urbaniaka.

Zwycięzcę wybierze jury, w skład którego wchodzą: prof. Magdalena Fikusdr Stanisław Bajtlik - reprezentujący Festiwal Nauki w Warszawie oraz Tomasz ŁubieńskiMałgorzata Borczak z miesięcznika „Nowe Książki".

Pierwszym laureatem „Złotej Róży” był przyrodnik, lekarz weterynarii Andrzej Kruszewicz, którego uhonorowano za dwutomowe dzieło „Ptaki Polski”. W kolejnych latach nagrody otrzymali m.in.: muzykolog Tadeusz Tomaszewski za tom „Chopin”, fizyk Tomasz Rożek za zbiór rozmów z naukowcami „Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi” oraz Barbara Kosmowska-Ceranowicz za opracowanie „Bursztyn w Polsce i na świecie”. Ostatnim laureatem nagrody został dr Marek Grajek, którego nagrodzono za książkę „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła” wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Fot. Freeimages