fbpx Doktoranci piszą postulaty do polityków | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Doktoranci piszą postulaty do polityków

Spotkanie Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich na Uniwersytecie GdańskimDoktoranckie Forum Uniwersytetów Polskich sformułowało postulaty, które wysłało do sztabów wyborczych partii i koalicji wyborczych oraz do kandydatów na posłów i senatorów. Postulaty dotyczą m.in. poprawy sytuacji materialnej doktorantów i większego ich wpływu na funkcjonowanie uczelni.

Doktoranci postanowili przed wyborami zwrócić uwagę polityków na swoją sytuację, sformułowali 6 postulatów i każdy z nich uzasadnili. Czekają na odpowiedzi polityków do 19 października.

Postulaty to:

1. zwiększenie finansowania lub zmiana struktury finansowania studiów doktoranckich. Każdy doktorant od momentu rozpoczęcia powinien otrzymywać stypendium wystarczające do życia przynajmniej na minimalnym poziomie, zdolniejsi doktoranci mogą zwiększyć swoje dochody przez granty i stypendia zewnętrzne.

2. zmniejszenie liczby kandydatów przyjmowanych na studia III stopnia.

3. pełne dostosowanie infrastruktury dla doktorantów z niepełnosprawnością.

4. zwiększenie liczby doktorantów w organach kolegialnych uczelni.

5. przyznanie budżetu organom samorządów doktorantów (np. określona kwota w przeliczeniu na doktoranta).

6. pilne zajęcie się sprawą stypendiów doktoranckich wliczanych do dochodu oraz pominięcie utraty stypendium przy definiowaniu dochodu utraconego.

Cały list doktorantów do polityków można przeczytać na stronie Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich.

czwartek, 8 października 2015 roku, 14:57