fbpx Spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem

Okładka książki Samobójstwo Oświecenia?Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i dr Wojciech E. Zieliński zastępca ds. dydaktycznych socjologii dyrektora Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa zapraszają na drugie „Spotkanie z lekturą”.

Tym razem gościem będzie prof. Andrzejem Zybertowiczem, a dyskusja będzie dotyczyła jego książki “Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat”

Termin i miejsce spotkania: środa, 9 grudnia, godz. 17.00, Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk ul. Bażyńskiego 4, aula S207.

Informacja o książce ze strony Wydawnictwa Kasper:

Technologie zawsze zwalniały nas nie tylko od wysiłku fizycznego, ale także umysłowego i emocjonalnego. Nowe technologie - neuro, bio, nano oraz sztuczna inteligencja - przybliżają moment, gdy my - ludzie zostaniemy zwolnieni także z „obowiązku” istnienia. Osiągnięcia neuronauki przybliżają bowiem moment, gdy człowiek, tak jak go teraz rozumiemy, stanie się zbędny.

Książka wykazuje, iż przesłanie Oświecenia - budowanie lepszego ludzkiego świata poprzez rozumowe poznanie - oparte jest na błędnym pojmowaniu ludzkich procesów poznawczych. Obietnica w pełni rozumnej relacji człowieka ze światem wytworzyła mechanizm rozwoju technologicznego, który niedługo może pozbawić nas zdolności do rozumienia świata. Rewolucja cyfrowa grozi bowiem cyfrowym totalitaryzmem, nowymi formami koncentracji nierówności i władzy, wreszcie „eksplozją” sztucznej inteligencji, za którą nie nadąży żaden ludzki umysł.

Autorzy podpowiadają, jak powstrzymać inwazję wiedzy, która przynosi Wieki Ciemne.

Autorzy: Andrzej Zybertowicz, Maciej Gurtowski, Katarzyna Tamborska, Mateusz Trawiński, Jan Waszewski.

poniedziałek, 7 grudnia 2015 roku, 12:19