fbpx Rusza rekrutacja do gdańskich Lekcji Przedsiębiorczości | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Rusza rekrutacja do gdańskich Lekcji Przedsiębiorczości

Finał Lekcji Przedsiębiorczości Fot. M. JakobczykPonad 600 uczniów pod okiem 21 nauczycieli pokazało swój przedsiębiorczy potencjał podczas dwóch pierwszych edycji „Lekcji przedsiębiorczości” organizowanych przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Miasto Gdańsk. Jest to unikatowy w Polsce program edukacyjny, który pozwala młodym ludziom, rozwijać własne pomysły i zmieniać oblicze swojej szkoły! Trwa rekrutacja do kolejnej odsłony projektu. Gdańscy nauczyciele mogą zgłosić klasy gimnazjalne do 8 lutego br. na stronie: www.lekcjeprzedsiebiorczosci.pl.

We wtorek, 26 stycznia, odbył się Wielki Finał Lekcji Przedsiębiorczości, projektu wpisanego do strategii rozwoju Prezydenta Miasta. 11 zespołów z 8 gdańskich gimnazjów zaprezentowało swoje pomysły biznesowe. Ich prezentacje były efektem półrocznej pracy na specjalnej platformie internetowej oferującej zgamifikowane zajęcia dla młodzieży:

– Uczestnicy projektu podczas semestru szkolnego uczą się, jak w sposób przedsiębiorczy rozwinąć biznes. Na naszej platformie tworzą biznesplan, planują budżet oraz poznają sposoby na badanie rynku. Przygotowane dla nich zadania oparte są na mechanizmach znanych z gier, dzięki temu uczniowie traktują je jako wyzwania, które ich intrygują i motywują do przejścia kolejnego etapu szkolenia. W ten sposób uczą się, spędzając przyjemnie swój wolny czas – tłumaczy Kinga Kuczyńska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Zalety programu wskazują także sami uczniowie uczestniczący w projekcie:

– Udział w Lekcjach przedsiębiorczości to ciekawe doświadczenie. Poprzez specjalną platformę internetową uczyłyśmy się czegoś, co na pewno przyda nam się w dorosłym życiu. Już teraz myślimy o otworzeniu działalności – przekonują reprezentantki Gimnazjum nr 48.

Ukazane podczas finału pomysły biznesowe gdańskich gimnazjalistów wzbudziły podziw ekspertów. Główne nagrody otrzymały 4 projekty: ciastkarnia „Pyszne babeczki” stworzona przez uczennice Gimnazjum nr 8, „Babeczkowe Kino” opracowane przez klasę z Gimnazjum nr 11 oraz 2 projekty reprezentantów Gimnazjum nr 25: zajęcia z samoobrony i plan zakupu szafek szkolnych stworzony przez „Szafkarzy”.

– „Szafkarze” podczas 5-minutowej prezentacji ukazali publiczności problem, jakim są ciężkie plecaki szkolne oraz negatywne skutki, jakie wywołuje. Co więcej, przedstawili przemyślany plan biznesu rozwiązującego wskazany problem, czyli budowę szafek dla uczniów w swojej szkole. Była to imponująca prezentacja pomysłu na biznes, która przykuła uwagę jury i udowodniła, że ten projekt powinien być zrealizowany – dodaje Kinga Kuczyńska.

Dla wielu dotychczasowych uczestników udział w finale nie był zakończeniem ich przedsiębiorczej aktywności. Niektórzy kontynuowali pracę nad swoimi projektami. Przedstawiciele Gimnazjum nr 28 zebrali fundusze, które umożliwiły im zakup kanap do szkoły. Uczniowie z Gimnazjum nr 8 wyposażyli swoją placówkę w wymarzone szafki. Tym samym młodzi ludzie osiągnęli swoje cele.

Nadszedł czas na nowe kreatywne działania uczennic i uczniów. STARTER i Miasto Gdańsk zapraszają gdańskie gimnazja do udziału w Lekcjach przedsiębiorczości. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie: www.lekcjeprzedsiebiorczosci.pl. Rekrutacja potrwa do 8 lutego 2016 roku.

wtorek, 2 lutego 2016 roku, 11:27