fbpx Współpraca wydziałów informatycznych UG i PG | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Współpraca wydziałów informatycznych UG i PG

Zawarcie porozumieniaUniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska zadeklarowały chęć współpracy w kolejnym obszarze. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zobowiązały się do wzajemnej wymiany doświadczeń i wiedzy oraz poprawienia warunków transferu wiedzy i technologii. Porozumienie dotyczy również wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych i edukacyjnych ze źródeł zewnętrznych oraz poszerzenia możliwości kształcenia studentów obu wydziałów.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez dziekanów obu wydziałów - prof. dr hab. Piotra Bojarskiego (UG) oraz prof. dr hab. inż. Krzysztofa Goczyłę (PG). Inicjatorami współpracy są dr inż. Jacek Lebiedź z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG oraz dr Piotr Arłukowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

Współpraca zakłada wzajemną wymianę doświadczeń i wiedzy oraz poprawienie warunków transferu wiedzy i technologii związanych z zagadnieniami, którymi zajmują się oba wydziały. Umowa dotyczy również wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych i edukacyjnych ze źródeł zewnętrznych m.in. z dotacji krajowych, funduszy strukturalnych i programów międzynarodowych. Studenci obu wydziałów także skorzystają na porozumieniu uczelni - będą mogli uczestniczyć w wykładach przewidzianych w programie studiów wydziału drugiej uczelni, a także w działalności jej studenckich kół naukowych oraz w innych przedsięwzięciach o charakterze dydaktycznym i naukowym tam organizowanych.

Dr Lebiedź jest kierownikiem Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej (LZWP), powstałego rok temu na Politechnice Gdańskiej, umożliwiającego tzw. głębokie zanurzenie się w rzeczywistość wirtualną. Z kolei dr Arłukowicz jest twórcą Polskiego Kursu Blendera (zestawu poradników wideo na temat pracy w Blenderze, programie do grafiki i animacji 3D) i jednym z dwóch w Polsce certyfikowanych trenerów tego środowiska służącego do modelowania, wizualizacji i animacji scen trójwymiarowych (Blender Foundation Certified Trainer). W ramach współpracy wydziałów planowana jest adaptacja Blendera do jaskini rzeczywistości wirtualnej znajdującej się w LZWP.

Naukowcy zajmują się podobnymi dziedzinami i po rozmowach postanowili zorganizować wizytę pracowników Wydziału MFI UG w LZWP. Podczas spotkania pracownicy UG zapoznali się z technologią przyszłości i wspólnie z gospodarzami z PG zastanawiali się nad możliwościami współpracy i jej rozwoju. Taka możliwość pojawiła się w naturalny sposób, kiedy student zwrócił się do dra Arłukowicza z prośbą o wsparcie merytoryczne i opiekę nad jego pracą magisterską. Pierwszym punktem współpracy wydziałów będzie więc udostępnienie zasobów LZWP studentowi UG w celu realizacji pracy magisterskiej pt. „System wizualizacji oparty o Blender w środowisku jaskini rzeczywistości wirtualnej” (promotorem pracy jest dr Arłukowicz, dr Lebiedź pełni rolę konsultanta).

Jest to kolejne porozumienie o współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z wydziałem Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie miało miejsce 26 stycznia 2016 roku. 16 grudnia 2015 roku została podpisana umowa w sprawie utworzenia konsorcjum „Matematyka i Fizyka dla Pomorza” pomiędzy Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

czwartek, 4 lutego 2016 roku, 14:39