fbpx Film jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno? | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Film jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?

prof. UG, dr hab. Krzysztof KornackiCentrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent zapraszają do Kawiarni Naukowej na kolejne spotkanie z wybitnymi postaciami polskiej nauki Tym razem 28 kwietnia o godz. 18:00 będzie można wysłuchać i porozmawiać z prof. UG, dr hab. Krzysztofem Kornackim z Uniwersytetu Gdańskiego. Temat spotkania: „Film jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?”

Każdy z oglądających ma na ogół przekonanie, że dobrze rozumie to, co widzi na ekranie; że ogląda filmy świadomie. Czy na pewno? Celem wykładu będzie zwrócenie uwagi na podstawowe elementy dzieła filmowego - głównie kina fabularnego - które umykają nam zwykle przy oglądaniu filmu. Ich znajomość może zwiększyć naszą odbiorczą satysfakcję. Różne są bowiem - jak pisał David Bordwell - stopnie świadomości kina i jego rozumienia.

- Na podstawie dwóch krótkich filmów fabularnych mam zamiar zwrócić uwagę uczestników na te elementy dzieła filmowego, od których powinno się, moim zdaniem, rozpocząć jego krytyczny odbiór – zapowiada prof. Krzysztof Kornacki - Dlaczego „świat jest kulą u nogi” dla filmu? Czy słowo „fabularny” to na pewno dobre określenie? Co to jest sjużet? Co to jest progresja dramaturgiczna? Dlaczego scena filmowa jest „kodem DNA” filmu? Na te i wiele innych pytań będę starał się odpowiedzieć podczas wykładu "Film jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?". Zapraszam.

Krzysztof Kornacki to profesor Uniwersytetu Gdańskiego, doktor habilitowany, filmoznawca, pomysłodawca, programator i koordynator studiów na kierunku Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej. Jest też autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz książek: Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 - 1970 (książka nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka dla najlepszej filmoznawczej książki roku ), „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (nagroda „Pióro Fredry”); współredaktor trzech tomów zbiorowych: Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie, Sacrum w kinie: dekadę później, Orson Welles: Twórczość - recepcja - dziedzictwo.

Współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”. Redaktor naczelny pisma naukowego Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum” oraz czasopisma Akademii Filmu Polskiego „Pleograf”. Nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m. in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Wolne chwile - których nie ma zbyt wiele - spędza z żoną i trójką dzieci, najlepiej w lesie lub w rodzinnym przysiółku na Kurpiach. Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni BFN: Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Portal Regionalny trojmiasto.pl, Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu

Patronaty mediów akademickich: Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK, Radio MORS.

Miejsce: Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)

Szczegóły na stronach

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK.

dr Tadeusz Zaleski

środa, 20 kwietnia 2016 roku, 14:29