fbpx Europejskie logo HR dla Uniwersytetu Gdańskiego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Europejskie logo HR dla Uniwersytetu Gdańskiego

Logo HR Excellence in ResearchUniwersytet Gdański otrzymał logo HR Excellence in Research nadawane przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażają zasady „Europejskiej Karty Naukowca”„Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”. To znak jakości dotyczący stosowania najwyższych standardów w badaniach naukowych i zatrudnianiu kadry naukowej, który w Polsce otrzymało tylko 13 jednostek naukowych. Uniwersytet Gdański jest drugim – po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – uniwersytetem, który otrzymał prawo do posługiwania się logo HR Excellence in Research.

Komisja Europejska przyznaje logo HR Excellence in Research instytucjom badawczym, które wdrażają w swoich wewnętrznych uregulowaniach zasady „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”. Są to zasady, które zobowiązują instytucje naukowo-badawcze do tworzenia przyjaznych warunków pracy i rozwoju kariery naukowej oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych.

„Europejska Karta Naukowca” opisuje prawa i obowiązki, jakim podlegają zarówno naukowcy, jak i instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych. Dotyczą one warunków pracy, rozwoju kariery naukowej, mobilności, opieki naukowej dla młodych.

„Kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych” opisuje zasady rekrutacji naukowców, których instytucje-pracodawcy powinny przestrzegać, zapewniając równe traktowanie wszystkich naukowców w Europie. To zasada przejrzystego informowania o procedurach konkursowych, zapewnienie możliwości rozwoju zawodowego na wszystkich etapach kariery, zasada niedyskryminacji m.in. ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, język.

Aby uzyskać logo HR Excellence in Research należy spełnić określone warunki i przejść drobiazgową procedurę. Najpierw instytucja musi wyrazić poparcie dla zasad opisanych w Karcie i Kodeksie, później przeprowadzić analizę wewnętrzną dotyczącą spójności tych zasad z procedurami instytucji starającej się o logo i następnie – na podstawie wniosków z analizy –  przygotować strategię HR i plan działań ukierunkowane na określenie najważniejszych braków wraz z opisem konkretnych działań prowadzących do ich likwidacji. Dokumenty wysyłane są do oceny Komisji Europejskiej. Pozytywna ocena i akceptacja strategii skutkuje nadaniem logo HR Excellence in Research.

Cały wyżej opisany proces Uniwersytet Gdański przeszedł pomyślnie. Po upływie 2 lat uczelnia będzie musiała przeprowadzić ocenę postępu i efektów wdrażania zasad KartyKodeksu, a po 4 latach przeprowadzona zostanie analiza zewnętrzna przez ekspertów powołanych przez KE, której wyniki warunkują zachowanie prawa do używania logo.

Przyznawanie loga jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Działania te mają przyczynić się do zwiększania liczby pracowników naukowych instytucji europejskich. KE wpiera instytucje wdrażające zasady europejskiej Karty i Kodeksu organizując spotkania i dyskusje z udziałem zaangażowanych instytucji. A ponadto promuje takie instytucje wśród międzynarodowych organizacji i naukowców jako te, które zapewniają naukowcom najlepsze warunki pracy i rozwoju.

Dodatkowe informacje:

środa, 20 kwietnia 2016 roku, 15:00