fbpx Stypendium dla studentów dziennikarzy | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Stypendium dla studentów dziennikarzy

Logo Stypendium im. Leopolda UngeraDo końca tygodnia trwa przyjmowanie wniosków do IV edycji ogólnopolskiego Stypendium im. Leopolda Ungera. Stypendium przyznaje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie od 2013 roku.

Stypendium przeznaczone jest dla młodych dziennikarzy i adeptów dziennikarstwa – studentów wszystkich kierunków i stopni kształcenia do 35 roku życia, wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami. Kapituła Stypendium oceniając kandydatów, w szczególności bierze pod uwagę opublikowane w różnych rodzajach mediów tematy publicystyczne, pracę na rzecz mediów studenckich, współpracę z mediami internetowymi oraz udokumentowane publikacjami efekty staży dziennikarskich. Termin składania wniosków upływa 30 kwietnia. Laureaci Stypendium zostaną wyłonieni do 15 czerwca 2016r.

Nagrody:

• stypendium w formie pieniężnej w wysokości 5 tysięcy złotych dla osoby, która zgłosi do konkursu realizację tematu w formie publicystyki
  • stypendium w formie dwutygodniowego stażu w redakcji belgijskiego dziennika „Le Soir” w Brukseli
  • stypendium w formie miesięcznego stażu w redakcji dziennika „Gazeta Wyborcza” w Warszawie
  • stypendium w formie miesięcznego stażu w redakcji tygodnika „Polityka” w Warszawie
  • stypendium dla 2-3 pracowników obsługi prasowej w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy

Więcej informacji na stronie Stypendium.

Leopold Unger urodził się 12 sierpnia 1922 r. we Lwowie w rodzinie galicyjskich Żydów. Od września 1939 r. przebywał w Bukareszcie, gdzie przeżył II wojnę światową. W 1948 r. po przyjeździe do Warszawy rozpoczął pracę w „Życiu Warszawy”, pełniąc rozmaite funkcje, począwszy od depeszowca po sekretarza redakcji. Ważnym epizodem w biografii dziennikarskiej Ungera była misja korespondenta w Hawanie w czasie kryzysu nuklearnego w latach 1962–1963.

W atmosferze nagonki antysemickiej wraz z rodziną opuścił w 1969 r. Polskę i udał się do Belgii, gdzie podjął pracę w najważniejszym belgijskim dzienniku „Le Soir”. Leopold Unger uchodził za specjalistę w zakresie polityki Europy Wschodniej i komunizmu. Swoje artykuły podpisywał pseudonimem Pol Mathil. W latach 1976–1986 drukował w amerykańskim „International Herald Tribune”. Kolejnym bardzo ważnym etapem w życiu Leopolda Ungera była współpraca z miesięcznikiem „Kultura”, wydawanym przez Jerzego Giedroycia, oraz z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Po 1989 r. zaczął pisywać felietony do „Gazety Wyborczej”. Jednocześnie, aż do śmierci, publikował w „Le Soir”. Zmarł 20 grudnia 2011 r. w Brukseli. Tam też został pochowany na cmentarzu żydowskim Kraainem.

Leopold Unger należał do elitarnego kręgu opiniotwórczych publicystów o wymiarze światowym. Jego artykuły były wydawane w formie zbiorów problemowych, czego przykładem są m.in. publikacje pt. „Orzeł i reszta” (Paryż 1986) czy „Wypędzanie szatana” (Lublin 2005). Opublikował również autobiografię pt. „Intruz” (Warszawa 2001).

W 2009 roku za wybitne osiągnięcia dziennikarskie oraz kultywowanie dziedzictwa paryskiej „Kultury” został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W tym samym roku odebrał nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich. W 2010 r. za „niesienie Polsce światła prawdy” otrzymał Orła Karskiego.

wtorek, 26 kwietnia 2016 roku, 11:41