fbpx Konferencja „Współpraca Lekarza i Farmaceuty” | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Konferencja „Współpraca Lekarza i Farmaceuty”

Pełna sala uczestników konferencjiPodczas I Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej pt. „Współpraca Lekarza i Farmaceuty” spotkało się ponad 150 osób, a wśród nich obecni byli między innymi Rektor Elekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Marcin Gruchała, wiceprezes Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej dr n. farm. Piotr Migas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego dr Justyna Pietkiewicz oraz przedstawiciele firm Neuca i Oceanic.

„Pomysł konferencji zrodził się, gdy uświadomiliśmy sobie, że tak naprawdę nic o sobie nie wiemy. Jako studenci dwóch ważnych kierunków medycznych dostrzegamy potrzebę współpracy już teraz. Nie chcemy przewidywać przyszłości – chcemy ją wspólnie tworzyć”.

W ciągu 5 godzin poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących środowiska lekarskiego i farmaceutycznego. Jako pierwsza swój wykład wygłosiła dr Agata Sadowska, podkreślając, że nie istnieje jeszcze współpraca pomiędzy wspomnianymi zawodami. Lekarze przyzwyczajeni są do samodzielnej pracy i często nie zdają sobie sprawy, że mogą skorzystać z pomocy farmaceuty. Obawiają się, że farmaceuta mógłby wchodzić w ich kompetencje, czy „podbierać” pacjentów – choć tak naprawdę należałoby ograniczyć „niepotrzebne” przychodzenie pacjentów do lekarza, często z błahymi sprawami. Istnieje też obawa o konflikt interesów, gdyby właścicielowi apteki nazbyt zależało na sprzedaży leków. Jednak korzyści, jakie płynęłyby ze współpracy byłyby znaczące. Przede wszystkim dzięki opracowaniu odpowiedniego systemu i sformułowaniu jasnej ustawy prawnej, zyskano by na bezpieczeństwie terapii pacjentów – ograniczone zostałyby działania niepożądane bardzo często wynikające z interakcji pomiędzy lekami przepisywanymi od różnych lekarzy. Ponadto farmaceuta znając historię choroby pacjenta, wiedziałby, czy istnieją przeciwskazania do stosowania danych leków. Prowadziłoby to również do zmniejszenia liczby przyjmowanych leków oraz do zwiększenia dostępności pomocy przedmedycznej, szczególnie w kwestii samoleczenia. Według wstępnych obliczeń doszłoby do spadku kosztów opieki zdrowotnej o blisko 30% w wyniku zmniejszenia hospitalizacji pacjentów spowodowanych zatruciami lekami.

Prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska w swoim wystąpieniu zwróciła się bezpośrednio do studentów medycyny, przedstawiając im pokrótce wiedzę, jaką podczas studiów zdobywają farmaceuci. Z danych statystycznych wynika, że ok. 52% pacjentów gubi lub zapomina instrukcje lekarskie po wyjściu z gabinetu, a blisko 21% nie otrzymuje pełnych instrukcji od lekarza. W takich wypadkach farmaceuta jest osobą, która może dostarczyć rzetelnej i bezstronnej porady dot. stosowania leków, czy przekazać niezbędną wiedzę dot. ich przechowywania.

Trzeci wykład, który wygłosił prof. dr hab. Ivan Kocić, traktował o problemach, z jakimi borykają się tzw. farmaceuci kliniczni (ten zawód jeszcze w pełni nie istnieje w Polsce). Bardzo ciężko jest im zyskać zaufanie lekarzy, na każdym kroku muszą wykazywać się ogromną wiedzą z zakresu szeroko pojętej farmakologii, a mimo znajomości licznych interakcji i przeciwwskazań wciąż nie są dopuszczani do pracy w zespole terapeutycznym.

Jako ostatnia głos zabrała dr hab. n. farm. i mgr prawa Agnieszka Zimmermann, która przedstawiła aspekty prawne obu profesji. To co je scala, to określenie, że są to zawody medyczne i zawody zaufania publicznego. Obszarami, w których współpraca jest pożądana , są: informowanie o leku, opieka farmaceutyczna oraz programowana profilaktyka. Obecnie wiele spraw wymaga naprawy, m.in.: sposób wystawiania recept, monopolistyczne praktyki NFZ, brak farmaceutów klinicznych oraz brak skoordynowanych działań zajmujących się monitorowaniem działań niepożądanych. Problematyczne są również skomplikowany system refundacyjny oraz prawo narzucające farmaceucie proponowanie tańszych zamienników leków. Wynikają z tego liczne konflikty oraz pretensje obu stron.

Poruszony temat uświadomił wszystkim istotę problemu, jednak dzięki zorganizowaniu tej konferencji pierwsze lody zostały przełamane, pierwsze dialogi nawiązane, wykonany został pierwszy krok  na drodze zmian w sprawowaniu opieki nad pacjentem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy to kontynuować i być może konferencja „Współpraca Lekarza i Farmaceuty” zostanie na stałe wpisana do kalendarza wydarzeń medycznych.

środa, 1 czerwca 2016 roku, 10:53