fbpx Przypływy i odpływy ideologii | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Przypływy i odpływy ideologii

W imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa Filozoficznego Oddział Gdańsk zapraszamy na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Oddziału. W poniedziałek (13 czerwca) o godz. 17.00 wykład pt. Przypływy i odpływy ideologii wygłosi dr hab. Piotr Bartula z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Abstrakt wystąpienia:

Na użytek mojego wystąpienia przyjmuję założenie, że historia polityczna rozwija się w przemiennym rytmie falowania nastrojów społecznych: od wiary w miraż ziemskiego zbawienia i wojnę eschatologiczną po dążenie do poddaństwa; od podniecenia moralno-ideologicznego po cyniczną walkę o władzę i interesy. Zgodnie z tym założeniem również min-historia konkretnych formacji politycznych zamknięta jest w cyklach przypływu i odpływu ideologii, którym towarzyszy najpierw wzrost i upadek tendencji wolnościowych, następnie wzrost i upadek tendencji despotycznych. Swoją tezę rozważę w opozycji do ideologii „końca historii”.

Plakat wykładu

czwartek, 9 czerwca 2016 roku, 14:45