fbpx Jedyna w Polsce ekspozycja finwala | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Jedyna w Polsce ekspozycja finwala

Szkielet płetwala zwyczajnego. Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/UGNa Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego można już podziwiać szkielet płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem, drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi. Jedyny tego typu eksponat w Polsce waży blisko tonę i mierzy 17 m długości. Został wypożyczony na 10 lat z Muzeum Morza w Stralsundzie (Niemcy). Szkielet, podwieszony między I a II piętrem, wzbogaca zbiór szkieletów dużych ssaków oraz inne cenne prezentacje i wystawy na Wydziale Biologii.

Szkielet płetwala zwyczajnego (Balaenoptera physalus), zwanego potocznie finwalem pochodzi z Muzeum Morza w Stralsundzie. Niemiecka placówka wypożyczyła go Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Pozyskany szkielet został wypreparowany przez pracowników Oceaneum w Stralsundzie kilkanaście lat temu i dotychczas nie był eksponowany. Na szkielet składa się około 110 elementów układu kostnego, w tym zachowane obydwie kości biodrowe z obręczy miednicznej. Na uwagę zasługuje wynosząca 17 m długość całkowita szkieletu (z czego 3,5 m przypada na czaszkę) oraz dobrze zachowane fiszbiny.

Szkielet przyjechał do Gdańska 16 lutego 2016 roku. Najpierw trwały prace przygotowawcze do montażu, a później sam montaż który zajął kilka tygodni.  Nad montażem pracował dr Zbigniew Zawada, anatom i preparator kości wraz z doktorantami z Pracowni Ekologii i Etologii Kręgowców na Wydziale Biologii UG: mgr Martyną Jankowską-Jarek i mgr Konradem Bidzińskim. Konstrukcja do podwieszenia szkieletu została zaprojektowana i wykonana m.in. dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Płetwal zwyczajny to gatunek walenia z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae), występujących we wszystkich oceanach. Jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi (po płetwalu błękitnym), a jego głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała wynosi ok. 70 ton (nawet 100 ton). Finwale żyją samotnie, w parach lub małych stadach (6-8 osobników). Szkielet finwala na Wydziale Biologii mierzy ponad 15 metrów.

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego to na mapie Polski i uczelni wyższych w Polsce miejsce szczególne. W holu głównym znajduje się imponująca zielona wyspa, a na ścianach wiszą wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów. Na terenie wydziału znajduje się również wyjątkowe muzeum inkluzji w bursztynie. Od stycznia 2016 roku można oglądać największe akwarium biotopu jeziora Malawi w Polsce, które jest jednym z największych akwariów siedliskowych w Polsce. W ekspozycji stałej w holu znajduje się również 7 szkieletów dużych ssaków: żyrafy Rotschilda, nosorożca białego, hipopotama nilowego, likaona i oryksa szablorogiego, a także żubra i słonia indyjskiego, z którego zachowała się jedynie czaszka. Na Wydziale organizowane są również  wystawy czasowe. Obecnie prezentowana jest wystawa zatytułowana „Pogromca mikrobów”,  poświęcona profesorowi Rudolfowi Weiglowi z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Był mikrobiologiem, parazytologiem, immunologiem i filozofem, twórcą jedynej skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu, która uratowała miliony ludzi.

- Chcieliśmy zainteresować ludzi ochroną przyrody, dając im możliwość doświadczenia czegoś niecodziennego. Z radością przyznaję, że to się udało, ponieważ ekspozycja stała na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców Trójmiasta, podobnie jak inne inicjatywy edukacji ekologicznej społeczności naszego wydziału. Zimą zostało zarybione akwarium biotopu jeziora Malawi. Teraz kończą się prace montażowe szkieletu płetwala zwyczajnego – mówi prof. UG, dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. – Jestem przekonany, że szkielet zrobi ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych, co – mamy nadzieję – przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków. Serdecznie wszystkich zapraszamy do oglądania ekspozycji stałej, wzbogaconej teraz o szkielet wieloryba.

Ekspozycja stała na Wydziale Biologii UG dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych, nieodpłatnie, przez siedem dni w tygodniu. Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 59.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego