fbpx Nagrody na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Nagrody na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej

Chór UG, fot. mat. Promocyjne UGAkademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zdobył GRAND PRIX XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego Barczewo 2016, a prof. Marcin Tomczak, wieloletni kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru UG otrzymał nagrodę specjalna dla najlepszego dyrygenta.  Ale to nie koniec wyróżnień!  Na tym samym festiwalu nasi chórzyści otrzymali również  nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór inspirowany folklorem oraz złoty dyplom za najwyższą ilość punktów.

Głównym celem festiwalu jest upamiętnienie postaci Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, dyrygenta, pedagoga, autora muzyki do „Roty” oraz popularyzacja jego kompozycji chóralnych a cappella oraz dzieł oratoryjnych. Tegoroczna edycja imprezy była szczególna, ponieważ obchodzimy  Rok Feliksa Nowowiejskiego; w 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci, a w 2017 r. – 140. rocznica urodzin kompozytora.

W festiwalu brało udział 16 zespołów między innymi z Poznania, Bydgoszczy, Białegostoku, Szczecina oraz Białorusi. Wśród wybranych utworów chórzyści musieli zaśpiewać jedną z kompozycji najbardziej znanego barczewianina. Podczas konkursu jury oceniało motorykę utworów, intonację, retorykę, ekspresję muzyczną oraz dobór repertuaru i dramaturgię programu.

Główną nagrodę, GRAND PRIX XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego Barczewo 2016 zdobył Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. Zespół otrzymał dyplom honorowy, statuetkę „Feliksa” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 zł.

Prof. Marcin Tomczak, wieloletni kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru UG otrzymał na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego nagrodę specjalna dla najlepszego dyrygenta.  Ale to nie koniec wyróżnień!  Nasi chórzyści otrzymali również  nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór inspirowany folklorem za utwór Fidel G. Calalang Jr - Ayug Ti Amianan oraz złoty dyplom za najwyższą ilość punktów – (97,5).

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego