fbpx Prof. Bernard Lammek rektor UG w latach 2008-2016 w Radiu MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Prof. Bernard Lammek rektor UG w latach 2008-2016 w Radiu MORS

Rektor prof. Bernard Lammek i prorektorzy31 sierpnia był ostatnim dniem drugiej kadencji prof. dr hab. Bernarda Lammka jako rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor nauk chemicznych sprawował funkcję rektora przez osiem lat od 2008 roku, wcześniej od 2002 roku był prorektorem ds. nauki, a od 1996 do 2002 dziekanem Wydziału Chemii. W czasie jego dwóch kadencji całkowicie zmienił się kampus UG w Oliwie. W Radiu MORS rozmawiamy z byłym rektorem o jego kadencji, o tym jakie zadania stoją przed nowym rektorem i o ewentualnych zmianach jakie czekają szkolnictwo wyższe.

Prof. dr hab. Bernard Lammek zapytany o to co uważa za największe osiągnięcie swoich dwóch kadencji na stanowisku rektora odpowiada:

- Największym osiągnięciem jest oczywiście ogólny rozwój Uniwersytetu Gdańskiego, ale to przecież nie moja zasługa. To zasługa całej społeczności akademickiej, która w pocie czoła, codziennie pracując buduje prestiż Uniwersytetu. Jedyną zasługą rektora jest to, że nie przeszkadza. Natomiast to co jest naszą dumą to infrastruktura, ale oczywiście ona nie jest najważniejsza i dlatego mówię o osiągnieciach właśnie w tej kolejności.

Rektor kadencji 2008-2016 w rozmowie z Radiem MORS odniósł się też do pojawiających się informacji o planowanych zmianach w finansowaniu uczelni wyższych.

- Trzeba trzymać rękę na pulsie i próbować wpływać na decyzje, które mogłyby zmniejszyć strumień środków finansowych, które uniwersytet pozyskuje. Jeśli Polska jako kraj chce dołączyć do elity naukowej świata, musielibyśmy przeznaczyć na naukę olbrzymie pieniądze. Dodanie wybranym uczelniom 20-30 mln złotych nie zmieni ich statutu. To jest koszt dwóch wysokiej klasy urządzeń badawczych, a to nie wystarczy, żeby móc się równać z najlepszymi uczelniami amerykańskimi czy chińskimi. Jeżeli więc nie można przeznaczyć na naukę naprawdę dużych pieniędzy, to same zmiany w algorytmie dzielącym obecne pieniądze pomiędzy uczelnie są bez sensu. Lepiej pracować według znanych reguł przez dłuższy czas, niż dokonywać co kilka lat kosmetycznych w gruncie rzeczy zmian, które wystawiają na olbrzymie ryzyko poszczególne uczelnie, które nagle muszą dostosowywać całą strategię działania do nowych warunków finansowych.

Na zakończenie wywiadu były już rektor życzył studentom w nowym roku akademickich bardzo dobrych relacji z wykładowcami, sukcesów i zachowania właściwej proporcji pomiędzy rozrywką i nauką.

Gość Radia MORS - prof. dr hab. Bernard Lammek - 22 września 2016

Maciej Goniszewski