fbpx Wilk nadchodzi po Czerwonej Kompanii | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Wilk nadchodzi po Czerwonej Kompanii

Okładki Wilka i Czarnej KoloniiSłuchacze Radia MORS mieli już okazję poznać Arkadego Saulskiego, autora nowej serii książek science-fiction "Kroniki Czerwonej Kompanii". Pół roku temu rozmawialiśmy z nim o pierwszej części pt. „Czarna Kolonia”. 24 listopada ukaże się druga część pt. „Wilk”. Czy książkę można napisać w pół roku, czy pisząc o przyszłości komentuje się bieżące wydarzenia, czy w science-fiction jest więcej nauki czy fikcji – na te pytania odpowiada Arkady Saulski w kolejnym wywiadzie dla Radia MORS.

„Jako jedyny ocalały świadek wydarzeń na Marsie Kera Puławska ukrywa się na Ziemi, ścigana zarówno przez korporacje, jak i rządy. Tymczasem do Błękitnego Globu zbliża się flota pragnącego pomścić tragedię Czerwonej Planety Bractwa, a jego bojownicy przenikają na planetę w zalewie uchodźców. Jednak ani korporacje, ani rządy pogrążone we wzajemnej rywalizacji nie zauważają zagrożenia – a gra toczy się o wyższą stawkę niż kiedykolwiek przedtem.” – czytamy w zapowiedzi Wilka na stronie wydawnictwa Drageus Publishing House. Opis ten przypomina obecną sytuację w Europie.

- Nawiązanie do współczesności jest jak najbardziej celowe, perfidne i ma to być komentarz do obecnej sytuacji, ale też staram się żeby ten komentarz był w miarę neutralny – powiedział w Radiu MORS Arkady Saulski. – Tak jak w pierwszym tomie nie rozdawałem łatek dobry zły i chyba uczyniłem to na tyle skutecznie, że różne osoby kibicowały naprawdę różnym bohaterom, także i tutaj nie robię powieści skierowanej przeciwko uchodźcom. Sam jestem zwolennikiem pomocy osobom poszkodowanym w konfliktach zbrojnych. Natomiast czy to z czym mamy teraz do czynienia to faktycznie jest fala uchodźców, to już temat na zupełnie inną dyskusję.

Trójmiejski autor s-f zastrzega jednocześnie, że nie zamierza w swoich książkach odejść od fantastyki na rzecz bieżącego komentarza politycznego.

- Druga część będzie jeszcze bardziej fantastyczna niż pierwsza, a komentarz do rzeczywistości jest naprawdę zdawkowy. Nie zamierzam też snuć przewidywań politycznych, ponieważ uważam, że w tej materii bardzo łatwo się skompromitować i to w bardzo krótkim czasie. To co mnie interesuje to science-fiction z wciągającą akcją z dużą przestrzenią dla wyobraźni i interpretacji czytelnika, który często wypełnia białe plamy lepiej niż mógłbym to zrobić sam.

„Wilk” pojawi się w sprzedaży 24 listopada. Autor zachęca do skorzystania z przedsprzedaży, w której można skorzystać z promocyjnej ceny. Całego wywiadu z Arkadym Saulskim można wysłuchać w audycji Radia MORS „Gość Radia MORS w czwartek o godzinie 8.00 i w piątek o godzinie 18.00.

Maciej Goniszewski

środa, 12 października 2016 roku, 11:52