fbpx II etap Laboratorium Wydmowego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

II etap Laboratorium Wydmowego

Jeden z przesadzonych mikołajków nadmorskich Fot. Stacja Biologiczna Wydziału Biologicznego UGStacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego uruchamia II etap „Laboratorium Wydmowego”. Celem projektu było utworzenie sztucznej wydmy, która ma służyć ochronie gatunków wydmowych, w tym gatunków chronionych, badaniom nad możliwościami przetrwania i rozwojem roślin występujących na podłożu piaszczystym (psammofitów) oraz celom edukacyjnym.

Projekt „Laboratorium Wydmowe” jest realizowany przez Stację Biologiczną od 2013 roku. Uroczyste otwarcie I etapu „Laboratorium Wydmowego” odbyło się 6 maja 2014 roku. W tym dniu posadzone zostały pierwsze gatunki roślin wydmowych: piaskownicy zwyczajnej, groszka nadmorskiego, bylicy polnej, kostrzewy poleskiej i kocanek piaskowych. Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, a partnerami przedsięwzięcia zostali: Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk SA i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

W maju i październiku 2014 partnerzy Stacji wraz z pracownikami i studentami Wydziału Biologii UG wzięli udział w akcjach przesadzania gatunków wydmowych z terenu przeznaczonego pod rozbudowę Terminalu Kontenerowego. W 2015 roku na terenie sztucznej wydmy odbywały się zajęcia edukacyjno-dydaktyczne dla studentów oraz uczniów z Trójmiasta i okolic. Wykonywano niezbędne prace pielęgnacyjne i prowadzono badania w ramach pracy magisterskiej związanej z biologią i kondycją życiową metaplantowanych roślin (metaplantacja polega na przeniesieniu egzemplarzy roślin na nowe, niezagrożone miejsce).

Pod koniec 2015 roku powstał projekt „Laboratorium Wydmowe II” dotyczący rozbudowy i modernizacji otoczenia wydmy. Prace przy użyciu ciężkiego sprzętu trwały około miesiąca. Ściągnięto ponad 20-centymetrową warstwę gruntu, teren wyłożono geowłókniną i wysypano 3,5 tysiąca ton piasku nadmorskiego. A wszystko po to, aby sztuczna wydma i teren wokół niej jak najwierniej imitowały naturalne siedlisko nadmorskie. Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku rozpoczęła się budowa infrastruktury technicznej - pomostów i wygrodzenie terenu Laboratorium Wydmowego.

Celem edukacyjno-dydaktycznym „Laboratorium Wydmowego” jest zdobywanie wiedzy o gatunkach roślin typowych dla brzegu morskiego – ich przystosowaniach w budowie i funkcjach życiowych, znaczeniu w ekosystemie oraz w ochronie przyrody. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki sztucznej wydmie, a odbywa się przez bezpośredni kontakt ze stworzonym siedliskiem.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Na zdjęciu jeden z przesadzonych mikołajków nadmorskich Fot. Stacja Biologiczna Wydziału Biologicznego UG

czwartek, 13 października 2016 roku, 11:49