fbpx Biskupia Górka „Królestwem 60,8 m n.p.m.” | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Biskupia Górka „Królestwem 60,8 m n.p.m.”

Plakat Narracji # 821 i 22 października Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają do odwiedzenia Biskupiej Górki, która podczas Festiwalu NARRACJE zamieni się w „Królestwo” położone 60,8 m n.p.m. W programie: wycieczki z przewodnikami po instalacjach, koncerty (m.in. Lutto Lento, Der Father, Czarny Latawiec), warsztaty dla dzieci i spektakl z mieszkańcami „Nasze Królestwo jest stąd”. Otwarcie NARRACJI i oprowadzanie z kuratorem, Stachem Szabłowskim – 21.10 o godz. 18.00. Start: ul. Mennonitów 2.

INSTALACJE I INTERWENCJE

Podczas NARRACJI obejrzymy 21 projektów zrealizowanych przez 28 artystów, m.in. Michała Marczaka i Normana Leto, Honoratę Martin, Mariusza Warasa, Witka Orskiego, Annę i Adama Witkowskich, Zorkę Wollny i Andrzeja Wasilewskiego czy Karolinę Freino. Pełna lista artystów wraz z opisami prac znajduje się na: www.narracje.eu/narracje-8/artysci. Instalacje będą czynne 21 i 22 października w godz. 18.00 – 24.00, a wycieczki z przewodnikami będą ruszać w piątek w godz. 18.30 – 22.00 (co 15 minut) i w sobotę w godz. 18.15 – 22.00 spod kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Mennonitów 2. Oprowadzanie w języku angielskim startuje o godz. 19.50.

W ramach tegorocznych NARRACJI zaprezentujemy spektakl „Nasze królestwo jest stąd” przygotowany przez Ritę Jankowską i Wojciecha Ostrowskiego razem z mieszkańcami Biskupiej Górki we współpracy ze Stowarzyszeniem WAGA.  Pokazy 21 i 22 października o godz. 20.00 na podwórku przy ul. Biskupiej 4.

NARRACJE DLA DZIECI

Podczas ósmej edycji Festiwalu nie zabraknie warsztatów i spacerów dla dzieci.  O godz. 18.30 i 20.00 spod kościoła Zielonoświątkowego ruszą artystyczne spacery dla najmłodszych. W trakcie godzinnej wędrówki Magdalena Karalus przybliży  uczestnikom wybrane instalacje i historię Biskupiej Górki. Zainspirowani życiem Nathaniela Wolfa (lekarza, przyrodnika, astronoma), Robert Sęk i Natalia Wiśniewska, przygotowali edukacyjną instalację „Dostrzegalnia”. Prowadzący zapraszają wszystkie dzieci na podwórko przy ul. Na Stoku 34 (godz. 18.00 – 21.00), gdzie będą poszukiwać ukrytych symboli i liter składających się na imię i nazwisko poważanego, lecz zapomnianego gdańszczanina. Warsztaty z tworzenia miniaturowych instalacji świetlnych „Królestwo na Biskupiej Górce” poprowadzą w godz. 18.00 – 20.00 Magdalena Dębna i Dorota Dombrowska w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku 43.

KLUB FESTIWALOWY

Dwa dni Festiwalu NARRACJE to także koncerty w Klubie Festiwalowym, w siedzibie Gdańskiej Szkoły Wyższej przy ul. Biskupiej 24B (1. piętro). W piątek, 21 października zagrają: Lutto Lento (godz. 20.00), Czarny Latawiec (godz. 21.00), afterparty: Papa Zura (godz. 22.00). Sobota, 22 października to koncerty: Łukasza Rychlickiego i Pawła Szpury (godz. 20.00), Der Father (21.00) oraz afterparty w wykonaniu HOAX (godz. 22.00). W jednym z pomieszczeń Klubu Festiwalowego zobaczymy instalację wideobotanika Danuty Kiełwen ze ścieżką dźwiękową Jana Jelinka „Loop-Finding-Jazz-Records”.

Na parterze napoje zaserwuje Bar Dwie Zmiany, a przed Klubem Festiwalowym znajdziemy Food Trucki: Akita Ramen, Carmnik, Karma Guru, Muka Bar, Szama Jama.

Szczegółowy program: www.narracje.eu/program.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Artyści i artystki NARRACJI 8, „Królestwo 60,8 m n.p.m”: Kuba Bąkowski, Olaf Brzeski, Bartek Buczek, Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz, Karolina Freino, Martyna Jastrzębska, Marta Kawecka i Rafał Smoliński, Paweł Kowzan, Grzegorz Kozera, Dominik Lejman, Michał Marczak i Norman Leto, Honorata Martin, Witek Orski, Dagmara Pochyła, Michał Sosiński, Mariusz Waras, Ania Witkowska i Adam Witkowski, Zorka Wollny i Andrzej Wasilewski, Piotr Wysocki i Dominik Jałowiński, Marcin Zawicki. Stowarzyszenie WAGA z mieszkańcami, Ritą Jankowską i Wojciechem Ostrowskim (przedstawienie teatralne „Nasze Królestwo jest stąd”).

Festiwal NARRACJE 8 „Królestwo 60,8 m n.p.m”, 21 – 22 października 2016,

Biskupia Górka, Gdańsk

www.narracje.eu | www.facebook.com/NarracjeGdansk/

Kurator: Stach Szabłowski

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Patroni medialni: TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, K Mag, Magazyn Szum, Aktivist!, Notes na 6 tygodni, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

Partnerzy: Gdańska Szkoła Wyższa, Biskupiagorka.pl, Stowarzyszenie WAGA, Kościół Zielonoświątkowy Gdańsk, Galeria Piekary

Stach Szabłowski: ur. 1973. Kurator, krytyk sztuki i publicysta. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Kurator i producent ponad 50 wystaw i projektów artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Redaktor wydawnictw o sztuce i autor licznych tekstów. Publikuje w katalogach wystaw, książkach o sztuce a także w periodykach specjalistycznych i prasie głównego nurtu. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Życiu Warszawy, Architekturze-Murator, Fluidzie, Machinie i Newsweeku. Współpracuje regularnie z Dwutygodnik.com, Miesięcznikiem Zwierciadło i Artpunktem.

NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Kuratorami Narracji byli już: Bettina Peltz (2009 - 2011), Steven Matijcio (2012), Rob Garrett (2013), Anna Witkowska i Adam Witkowski (2014). Przez lata festiwal zagościł: na Dolnym Mieście w Gdańsku, na Głównym i Starym Mieście oraz na Stoczni Gdańskiej, na Długich Ogrodach i we Wrzeszczu Górnym. W roku 2015 z kuratorką – Anną Smolak wyruszyliśmy poza centrum – do Nowego Portu. Stach Szabłowski – kurator ósmej edycji NARRACJI na miejsce festiwalu w 2016 roku proponuje położoną 60,8 m n.p.m. Biskupią Górkę.

czwartek, 13 października 2016 roku, 13:41