fbpx Dziekan Wydziału Zarządzania w Radiu MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dziekan Wydziału Zarządzania w Radiu MORS

Dziekan Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Mirosław SzrederWydział Zarządzania to jeden z dwóch wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowanych w Sopocie i specjalizujących się w naukach ekonomicznych. Z dziekanem Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Mirosławem Szrederem Radio MORS w audycji „Godzina Dziekańska” rozmawia m.in. o najpopularniejszych kierunkach na tym wydziale, współpracy z firmami zlokalizowanymi w Trójmieście, postrzeganiu statystyki w społeczeństwie i powodach błędów w sondażach przed wyborami prezydenckimi w Polsce i USA oraz referendum w Wielkiej Brytanii.

Dziekan Wydziału Zarządzania prof. Mirosław Szreder jest także kierownikiem Katedry Statystyki zaczęliśmy więc z nim wywiad od pytania jaki jest statystyczny student Wydziału Zarządzania.

- To jest student pilny, student, który wiąże swoją przyszłość z wykonywaniem ciekawej pracy – mówi prof. Szreder. – Można jeszcze dodatkowo całą zbiorowość podzielić na studentów płci żeńskiej oraz męskiej i z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że przeciętna studentka pilniej wykonuje powierzone zadania, prośby na seminariach o przeczytanie czegoś, napisanie, niż przeciętny student. Takie są moje obserwacje, ale to trzeba byłoby statystycznie zweryfikować, czyli pobrać odpowiednie próby losowe i taką hipotezę zweryfikować, co jest zupełnie możliwe i można na ten temat napisać pracę licencjacką lub magisterską.

Wśród kierunków które cieszą się największym zainteresowaniem kandydatów na studentów dziekan Wydziału Zarządzania wymienił Finanse i rachunkowość, Informatykę i ekonometrię oraz Zarządzanie. Podkreślił też, że absolwenci wydziału nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy zgodnej z ich wykształceniem.

- Nie mamy żadnego problemu z bezrobociem wśród absolwentów wydziałów ekonomicznych. Myślę, że wkrótce może się okazać, że ich jest za mało. Proszę zauważyć jaka jest dynamika rozwoju usług dla biznesu. Trójmiasto w tym zakresie zrobiło ogromne postępy. Wystarczy spojrzeć na okolice kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Alchemia buduje nowy biurowiec, Olivia Business Center buduje wieżowiec, niedaleko mamy jeszcze na ul. Arkońskiej kolejne biurowce, a to przecież nie są jedyne miejsca pracy dla naszych absolwentów. Myślę, że w ogóle to, że gospodarka przez minione 25 lat rozwijała się tak dobrze, to także zasługa nieźle wykształconych ekonomistów.

Spotkanie z prof. Mirosławem Szrederem Radio MORS wykorzystało nie tylko do rozmowy o wydziale, którym od tego roku zarządza, ale także o tematyce, która jest specjalizacją naukową profesora – statystyce, a szczególnie sondażach. Zapytaliśmy m.in. o powody błędnych wskazań sondaży przed wyborami prezydenckimi w Polsce i USA oraz referendum w Wielkiej Brytanii.

- To co łączyło Brexit i wybory w USA to była pewna atmosfera w głównych mediach i tzw. establishmencie wspierająca jedną z opcji. W Wielkiej Brytanii wspierano opcję nie wychodzenia z Unii Europejskiej, w USA nie wspierano Donalda Trumpa. To powoduje, że odsetek tych, którzy odmawiają udziału w ankiecie jest większy, bo trudno przyznawać się, że chcę zagłosować na kogoś, o kim przed chwilą powiedziano, że wyraził rasistowskie poglądy. I to są kwestie, które mniej się wiążą z samą statystyką, chociaż też, ale bardziej z psychologią społeczną i socjologią.

Dziekan Wydziału Zarządzania wskazał jednak także na błędy w samej metodologii przygotowania sondaży, które mogły mieć wpływ na osiąganie błędnych wyników.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z prof. Mirosławem Szrederem. Audycja „Godzina Dziekańska” jest emitowana we wtorek o godzinie 11.00 i w środę o godzinie 12.00.

Maciej Goniszewski

poniedziałek, 21 listopada 2016 roku, 16:01