fbpx ABSOLWENT – pomoc w znalezieniu pracy przez niepełnosprawnych studentów | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

ABSOLWENT – pomoc w znalezieniu pracy przez niepełnosprawnych studentów

Studenci Fot. FreeimagesPaństwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zgodnie z zapowiedziami uruchomi w 2017 roku trzy nowe programy, których celem jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Jednym z nich jest program ABSOLWENT.

Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym w pierwszym kwartale 2016 r. wynosił 27,4%. Z kolei wskaźnik zatrudnienia to 23,7%, co oznacza, że jest on dwukrotnie niższy niż średnia unijna, która wynosi 45%. Z danych wynika, że w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe. W 2014 roku stanowił on 9,8%, podczas gdy jeszcze w 2005 roku wynosił 5,1%. Niestety wzrost liczby osób niepełnosprawnych legitymujących się wykształceniem wyższym nie wpłynął na wyrównanie poziomu zatrudnienia. Nadal otrzymują one propozycje pracy poniżej swoich kwalifikacji. Niestety pracodawcy mimo działań edukacyjnych i kampanii społecznych ulegają stereotypom. Najlepiej ilustrują to dane Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski, a dokładnie współczynnik aktywności ekonomicznej ludności w wieku 15 lat i więcej. Współczynnik aktywności zawodowej w grupie osób posiadających wyższe wykształcenie wynosi 80,2%, w tym osób niepełnosprawnych 32%. Jest więc o ponad połowę niższy.

Program ABSOLWENT adresowany jest do szkół wyższych, organizacji pozarządowych, czy jak czytamy na stronie PFRON partnerstw szkół wyższych z organizacjami pozarządowymi. Jego głównym celem jest umożliwienie wejścia na rynek pracy osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe lub realizujące ostatni rok nauki w szkole wyższej.

Program podzielony został na dwa obszary. Beneficjenci, a więc osoby niepełnosprawne będą mogli skorzystać z pomocy w ramach:

- zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej (obszar A)

- podnoszenie kwalifikacji zawodowych (obszar B),

- wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienia (obszar C).

Dofinansowanie ze środków programu ABSOLWENT może być wykorzystane w trzech obszarach. Na stronie PFRON można znaleźć szczegóły dotyczące tego, jakie dokładnie koszty mogą być objęte dofinansowaniem.

Należy dodać, że w każdym roku realizacji programu realizatorzy będą dążyli do wykonania następujących celów szczegółowe. A są to m.in:

1. zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej dla 1000 osób niepełnosprawnych, będących beneficjentami ostatecznymi programu;

2. wzrost kwalifikacji zawodowych 800 osób niepełnosprawnych, będących beneficjentami ostatecznymi programu;

3. zatrudnienie lub samozatrudnienie 400 osób niepełnosprawnych, będących beneficjentami ostatecznymi programu.

Warto już teraz zapoznać z się trybem postępowania, a w przypadku pytań zgłaszać się do Departament ds. Programów PFRON.

Na podstawie:

www.diru.pl

Portal Diru.pl powstał w 2015 roku i od początku prowadzą go osoby niepełnosprawne. Staramy się upowszechniać zatrudnianie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Naszym zdaniem wspólna praca to najlepsza droga do walki z dyskryminacją, obalania stereotypów, a przy tym to również korzyści dla pracodawców zarówno finansowe, jak i społeczne.

Fot. Freeimages

środa, 28 grudnia 2016 roku, 12:43