fbpx Nigdy nie będziemy antynowocześni | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Nigdy nie będziemy antynowocześni

dr hab. Tomasz Swoboda, prof. nadzw. Uniwersytetu GdańskiegoCentrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent zapraszają do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki. 26 stycznia (czwartek) o godz. 18:00 wystąpi dr hab. Tomasz Swoboda, prof. nadzw. Uniwersytetu Gdańskiego z prelekcją „Nigdy nie będziemy antynowocześni”.

W opublikowanej w 2005 roku książce „Antimodernes” francuski historyk literatury Antoine Compagnon opisał towarzyszącą nowoczesności, przeciwną do niej tendencję, której przedstawicielami było we Francji wielu wybitnych pisarzy i myślicieli, od Josepha de Maistre’a po Rolanda Barthes’a. Czy podobnie było, bądź jest w Polsce? Próba odpowiedzi na to pytanie wymaga zastanowienia się zarówno nad kategorią zaproponowaną przez Compagnona, nad znaczeniem słowa „nowoczesność”, jak i nad specyfiką polskiej kultury i literatury w odniesieniu do tych dwóch zjawisk.

Tomasz Swoboda urodził się w 1977 roku w Gdańsku. Jest absolwentem filologii polskiej i filologii romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz pracownikiem Instytutu Filologii Romańskiej tejże uczelni, zaś od 2016 roku pełni funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Filologicznym UG. Jest autorem czterech książek: To jeszcze nie koniec? (Gdańsk, 2009), Historie oka (Gdańsk, 2010), Histoires de l’oeil (Amsterdam-New York, 2013) oraz Powtórzenie i różnica (Gdańsk, 2014), a także kilkudziesięciu artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Opublikował tłumaczenia kilkunastu książek, w tym takich autorów, jak Georges Poulet, Roger Caillois, Georges Bataille, Jean Starobinski, Roland Barthes czy Le Corbusier, a od niedawna tłumaczy serię komiksów dla dzieci Ariol. Otrzymał nagrodę miesięcznika „Literatura na Świecie” za przekład oraz Nagrodę im. Andrzeja Siemka za Historie oka. Był stypendystą Centre National du Livre, a także tutorem w programie „Fabrique des traducteurs” w Collège International des Traducteurs Littéraires w Arles. Jest członkiem redakcji czasopism naukowych „Cahiers ERTA” oraz „Schulz Forum”. Regularnie prowadzi spotkania autorskie z pisarzami i tłumaczami na krakowskim Festiwalu Conrada i gdyńskim festiwalu Miasto Słowa. Od 2011 roku z mecenasem Tomaszem Kopoczyńskim organizuje spotkania z wybitnymi polskimi i europejskimi humanistami w ramach cyklu „TeKa refleksji” (http://www.kopoczynski.pl/wokol-nas). W wolnych chwilach uprawia muzykę eksperymentalną w zespole Columbus Duo (http://columbusduo.bandcamp.com/).

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni KN BFN: Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Portal Regionalny trojmiasto.pl, Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu, Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK, Radio MORS.

dr Tadeusz Zaleski

poniedziałek, 16 stycznia 2017 roku, 11:23