fbpx Jubileusz „Latającego Holendra” | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Jubileusz „Latającego Holendra”

Bohdan Sienkiewicz Fot. PortalMorski.plW sobotę, 7 stycznia 2017 r. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się jubileuszowe spotkanie z okazji 50. rocznicy pojawienia się na ogólnopolskiej antenie Telewizji Polskiej programu „LATAJĄCY HOLENDER”, poświęconego wychowaniu morskiemu. Twórcą emitowanego przez 26 lat na antenie TVP, najpopularniejszego programu morskiego w historii polskiej telewizji, jest redaktor Bohdan Sienkiewicz.

W obchodach jubileuszu uczestniczyło około 80 osób, w tym twórcy, współpracownicy i widzowie programu, a także uczestnicy obozów żeglarskich, których organizatorem było związane z programem Bractwo Żelaznej Szekli. Na zlot składały się pokazy archiwalnych materiałów filmowych i relacji medialnych, liczne wspomnienia i śpiewy, wręczenie odznaczeń, grupowe zdjęcie pod burtą ORP Błyskawica oraz powołanie nowego stowarzyszenia – Kolegium Weteranów Latającego Holendra.

Stowarzyszenie Absolwentów WSHM, WSE i WE UG reprezentował wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Paweł Kowalski, który w podziękowaniu za wkład w wychowanie morskie i krzewienie morskich tradycji, podczas zlotu wręczył „Latającemu Holendrowi” pamiątkowy medal Zjazdu Absolwentów 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych Red. Sienkiewicz studiował bowiem na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie, specjalizując się w zakresie żeglugi morskiej. Tytuł zawodowy magistra ekonomiki transportu morskiego uzyskał w 1956 roku, już w sopockiej Wyższej Szkole Ekonomicznej.

W wyjątkowym spotkaniu wzięli udział m. in. przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Prezes Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż. w. Andrzej Królikowski wraz z sekretarzem tegoż Stowarzyszenia kpt. ż. w. Tomaszem Sobieszczańskim, były rektor Akademii Marynarki Wojennej Czesław Dyrcz, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni Henryk Śniegocki, kardiochirurg i były minister zdrowia Marian Zembala, założyciel Bractwa Żelaznej Szekli Adam Jasser, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń, współredaktor programu Aleksander Gosk, kapitan ż. w. Grzegorz Dudko, córka dowódcy telewizyjnego „Latającego Holendra” kpt. ż. w. Wojciecha Zaczka Bogna Kowalska oraz „ojciec polskich żaglowców” Zygmunt Choreń.

Zlot 50-lecia „Latającego Holendra” zorganizował red. Bohdan Sienkiewicz przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Relacja filmowa PortalMorski.pl z jubileuszu Latającego Holendra.

Paweł Kowalski

środa, 18 stycznia 2017 roku, 14:49