fbpx Konferencja Naukowa „Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya” | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Konferencja Naukowa „Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya”

fot. www.animator-festival.comMiędzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR i Katedra Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają na międzynarodową konferencję naukową „Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya”. Odbędzie się podczas 10. edycji festiwalu w dniach 11-12 lipca 2017 roku w Poznaniu.

Animatorowi już od 2014 roku towarzyszą konferencje, podczas których badacze i praktycy zgłębiają różne aspekty filmu animowanego. Organizatorzy podjęli decyzję, by podczas okrągłej rocznicy festiwalu porozmawiać o związkach animacji z polityką. Związki te były i są różnorodne: od filmów propagandowych realizowanych na zlecenie władz podczas konfliktów wojennych i ideologicznych, przez autorskie komentarze bieżących wydarzeń, do krótkich satyrycznych form wyświetlanych głównie w internecie.

Wydarzenia z ostatnich miesięcy – wojny na Bliskim Wschodzie, kryzys imigracyjny, rośnięcie w siłę fundamentalizmów z jednej strony, a populizmów z drugiej, zaskakujące wyniki wyborów i referendów w różnych krajach – przyczyniły się (jak to w zwykle w okresach historycznych zawirowań bywa) do wielkiego rozkwitu satyry politycznej i wizualnej propagandy. Film, zwłaszcza animowany, niemal od samego swojego zarania był używany jako broń w politycznych rozgrywkach. Georges Méliès już w 1899 roku postanowił wypowiedzieć się za pomocą kamery w sprawie procesu Alfreda Dreyfusa („L'affaire Dreyfus” – „Sprawa Dreyfusa”). W tym samym roku Arthur Melbourne-Cooper zrealizował bodajże pierwszą animowaną agitkę: „Matches: An Appeal” („Apel zapalek”). W ostatnim roku dużą karierę festiwalową zrobił film Phila Mulloya „Ostateczna rozgrywka” („Endgame”, laureat Brązowego Pegaza na Animatorze 2016) – satyryczna, minimalistyczna kreskówka, która jak w pigułce pokazuje choroby drugiej dekady XXI wieku: konflikty, terroryzm i gry komputerowe, w których zabijanie jest głównym celem. Między tymi biegunami znajduje się olbrzymi obszar, który wciąż wymaga krytycznej refleksji.

ZGŁOSZENIA NA KONFERENCJĘ
Zgłoszenia na konferencję  „Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya” (temat wraz z afiliacją i krótkim abstraktem ok. 1500 znaków) należy przesyłać do dnia 6 marca 2017 roku na adres e-mail: conference@animator-festival.com. Program konferencji zostanie ogłoszony 31 marca. Więcej informacji, w tym proponowane tematy wystąpień, dostępne są na stronie festiwalu.
.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin