fbpx Granty Narodowego Centrum Nauki dla naukowców Uniwersytetu Gdańskiego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Granty Narodowego Centrum Nauki dla naukowców Uniwersytetu Gdańskiego

fot. www.freeimaines.comNarodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów MAESTRO 8, HARMONIA 8 i SONATA BIS 6. Na liście laureatów znalazło się 161 naukowców z całej Polski, w tym 3 z Uniwersytetu Gdańskiego. Łącznie przyznano ponad 225 mln zł na prowadzenie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Dofinansowanie otrzymały następujące projekty:

·        „Nowoczesne Metodologie Numeryczne w Mechanice Kwantowej” – projekt pod kierownictwem dr Karoliny Kropielnickiej z Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Przyznano środki w wysokości 140 400 zł w ramach konkursu HARMONIA

·        „Empatia w parach jako predyktor responsywności na płacz dziecka w sytuacji aktywacji roli rodzicielskiej – mediacyjna rola oksytocyny i wazopresyny (model HEART)” interdyscyplinarny projekt pod kierownictwem prof. UG, dr hab. Marii Doroty Kaźmierczak łączący badania naukowców z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych UG oraz z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG. Przyznano środki w wysokości 1 132 223 zł w ramach konkursu SONATA BIS

·        „Pojęciowe, formalne i praktyczne aspekty kryminologicznych i prawniczych zastosowań narzędzi probabilistycznych” – projekt pod kierownictwem prof. UG, dr hab. Rafała Urbaniaka z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych UG. Przyznano środki w wysokości 830 050 zł w ramach konkursu SONATA BIS

Ponadto finansowanie otrzymał również projekt pod kierownictwem dr hab. Anny Joanny Żaczek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pt. „Udział mikrośrodowiska guza w regulacji fenotypu rozsianych komórek nowotworowych raka piersi – badania in vitro, in vivo i na materiale klinicznym”. Przyznano środki w wysokości 1 552 070 zł w ramach konkursu SONATA BIS.

MAESTRO to konkurs przeznaczony dla doświadczonych naukowców, którzy chcą prowadzić pionierskie badania, wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Kierownikiem projektu może zostać osoba, która publikowała swoje wcześniejsze prace w uznanych czasopismach naukowych, kierowała innymi badaniami sfinansowanymi na drodze konkursowej, a także aktywnie uczestniczy w życiu środowiska, np. zasiadając w komitetach naukowych międzynarodowych konferencji czy przynależąc do międzynarodowych stowarzyszeń. W ósmej edycji konkursu finansowanie otrzymało 14 z 88 nadesłanych wniosków. Łączny budżet konkursu wyniósł niemal 42 mln zł.

Do konkursu HARMONIA można zgłaszać projekty badawcze, przeznaczone do realizacji w ramach współpracy międzynarodowej. Może ona polegać zarówno na bezpośredniej kooperacji z zagraniczną instytucją naukową, udziale w dwu- lub wielostronnych programach międzynarodowych, jak i na wykorzystaniu przez polskie zespoły wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Do ósmej edycji konkursu zgłoszono 196 projektów, z których 51 otrzymało finansowanie o łącznej wysokości ponad 40 mln zł.

SONATA BIS to konkurs na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego. Kierownikiem nowo uformowanej grupy badawczej może być osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora w okresie od 2 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Finansowanie o łącznej wartości ponad 143,5 mln zł otrzymało 96 z 388 zgłoszonych projektów.

W konkursie finansowanie otrzymały 2 projekty z Wydziału Nauk Społecznych UG.

Do trzech konkursów zgłoszono łącznie 672 projekty, z których 161 uzyskało finansowanie. Daje to średni współczynnik sukcesu na poziomie prawie 24%, czyli o cztery punkty procentowe więcej niż w poprzedniej edycji tych samych konkursów.

Listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach rozstrzygniętych 31 stycznia dostępne są na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin