fbpx 100 Kawiarnia Naukowa BNF | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

100 Kawiarnia Naukowa BNF

fot. www.bfn.gda.plCentrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie mieszczącym się przy ulicy Placu Konstytucji 3 Maja 3 na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

Spotkanie odbędzie się 23 lutego o godz. 18:00. Gościem będzie dr hab. Andrzej Ceynowa, prof. nadzw. Uniwersytetu Gdańskiego. Temat przewodni to: Świat w epoce Donalda Trumpa i Marine Le Pen

"Parę miesięcy temu myślałem, że będzie to zwykłe ćwiczenie intelektualne. Teraz widzę, że jest to temat, który nas, ludzi żyjących w świecie zachodnim, będzie zajmował przez następne kilka lub kilkanaście lat. Powodem mojego pesymizmu jest:

1) krańcowe lenistwo intelektualne politologów i prowincjonalizm dominującego w naszym myśleniu XIX-wiecznego europocentryzmu, który analizę współczesnego świata zastąpił niczego nietłumaczącym przedrostkiem "neo" dołączanym do wszystkich starych ideologii. Stąd mamy "neoliberalizm", "neofaszyzm", "neomarksizm", "neodarwinizm" itd.

2) przeświadczenie o nadciągającej nieuchronnej pełnej sekularyzacji społeczeństw (choć dotychczas nigdzie na świecie nie znaleziono społeczności bez wiary i religii, a w ostatnich dziesięcioleciach religia odradza się nawet na Zachodzie)

3) księżycowa, irracjonalistyczna koncepcja człowieka opierająca się na apoteozie mikro-neuro-fiziologii mózgu, w której od półwiecza nie ma miejsca dla takich makro struktur jak umysł, poznanie kierowane przez afekt, miłość, moralność, altruizm, itd.,

4) rzecz najgorsza: fakt, że bez wstydu możemy mówić, że żyjemy w epoce "post prawdy", a dążenie do poznania prawdy zastąpiliśmy poszukiwaniem retoryki najskuteczniej uciszającej przeciwnika jako ignoranta sprzeciwiającego się "niezmiennym" dyktatom "oświeconej nauki" (tylko nikt nie wspomina to tym, ile to razy w samym tylko XX wieku ta "niezmienna" i "absolutnie pewna" nauka przeżywała radykalne rewolucje).

Wolność słowa i zgromadzeń oraz rządy prawa są na Zachodzie coraz pełniej zastępowane przez rządy plemiennego suwerena z wielką maczugą, który raz zdobytej podstępem władzy nie odda bez zaciętej walki. W USA pierwsza bitwa tej wojny została już przegrana, co dało nadzieję na zwycięstwo wszelkiej maści rasistom i neofaszystom w całej Europie. Francja jest tu jedynie najczystszym przykładem rewolucyjnego rasistowskiego nacjonalizmu i ksenofobii. Jedyna rzecz, która mnie pociesza, to to, że mogę się głęboko mylić."

Po wykładzie (ok. godz. 19:30) organizatorzy zapraszają na uroczyste podsumowanie 100. Kawiarni Naukowej w Sopocie zamykający 13-letni cykl spotkań.

Gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Magdalena Fikus
Kawiarnia + nauka - można i tak

"Kawiarnie naukowe zdobyły wielką popularność w Wielkiej Brytanii, głównie w formie "pubów naukowych", a także jako Junior Cafe we Francji. W pozostałych krajach europejskich zdarzają się sporadycznie, często towarzysząc festiwalom i piknikom naukowym. W Polsce trwałą pozycję zajmuje kawiarnia naukowa warszawska i sopocka i... w czasie festiwalu nauki (np. Sielce). Czasem kwitnące działanie zamiera, jak stało się z kawiarnią naukową w katowickim spodku."

Na zakończenie zapraszamy na degustację jubileuszowego tortu.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni BFN:
* Radio Gdańsk
* Gazeta Wyborcza Trójmiasto
* Portal Regionalny trojmiasto.pl
* Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu

Patronaty mediów akademickich:
* Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK
* Radio MORS.

Szczegóły w załączeniu i na stronach

Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin