fbpx Dziekan Wydziału Ekonomicznego w Radiu MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dziekan Wydziału Ekonomicznego w Radiu MORS

Dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monika BąkDziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monika Bąk profesor nadzwyczajny jest kolejnym gościem audycji Radia MORS „Godzina Dziekańska”. Z Panią Dziekan rozmawiamy nie tylko o Wydziale Ekonomicznym, ale także o transformacji w krajach Europy Środkowej i projektach transportowych realizowanych w Polsce, co wynika z pracy naukowej naszego gościa.

Prof. UG dr hab. Monika Bąk jest obecnie jedyną kobietą, która na Uniwersytecie Gdańskim pełni funkcję dziekana. Przypadek sprawił, że rozmowę z nią przeprowadzaliśmy 8 marca, nie mogło więc zabraknąć pytania o możliwości rozwoju kobiet w ekonomii i gospodarce.

- Mam nadzieję, że sama moja obecność tutaj świadczy o tym, że kobiety w ekonomii mają pełne prawa rozwoju – mówi Pani Dziekan. – Na naszym wydziale przeważającą liczbę studentów stanowią kobiety. Szczególnie na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze ta przewaga jest bardzo czytelna. Jeżeli spojrzymy na bardzo wyspecjalizowane zawody finansistów, to dostrzeżemy, że i panie i panowie sprawdzają się świetnie.

Prof. UG dr hab. Monika Bąk opowiadając o Wydziale Ekonomicznym podkreślała praktyczny wymiar realizowanych studiów i wielostronną współpracę z przedsiębiorstwami.

- Oczywiście współpracujemy z firmami obecnymi na trójmiejskim rynku – informuje dziekan Wydziału Ekonomicznego. – Jest to współpraca instytucjonalna również na poziomie całej uczelni. Mamy zawartych kilka umów ramowych, wśród których w ostatnich miesiącach chyba najistotniejszą jest ta z State Street. Współpracujemy również z Radą Ekspertów, która już od wielu lat funkcjonuje na naszym wydziale w formie organu konsultacyjnego. Zapewniamy studentom bezpośrednie praktyki i staże jeszcze w trakcie ich studiów. Włączamy też praktyków do naszych zajęć dydaktycznych czy to w formie zajęć specjalizacyjnych, czy w formie zajęć do wyboru.

Ponieważ prof. UG dr hab. Monika Bąk pełni też funkcję kierownika Katedry Ekonomiki Transportu wśród pytań, które padły w Radiu MORS nie mogło zabraknąć tych dotyczących inwestycji w infrastrukturę transportową. Pani Dziekan negatywnie odniosła się do projektu przekopu Mierzei Wiślanej, natomiast wśród przedsięwzięć, które powinny być szybko i sprawnie realizowane wymieniła m.in. Obwodnicę Metropolitalną Trójmiasta.

Cały wywiad z Dziekan Wydziału Ekonomicznego można wysłuchać w audycji Godzina Dziekańska emitowanej w Radiu MORS we wtorki o godzinie 11.05 i w środy o godzinie 12.05.

Poprzednich audycji "Godzina Dziekańska" można posłuchać na podstronie Radia MORS.

Maciej Goniszewski

wtorek, 14 marca 2017 roku, 9:28