fbpx Język – Szkoła – Religia | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Język – Szkoła – Religia

Dwoje ludzi rozmawia na tle nieba Fot. Korney Violin/UnsplashKatedra Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Liceum Katolickie Collegium Marianum w Pelplinie serdecznie zapraszają do udziału w XIII ogólnopolskiej konferencji naukowej JĘZYK – SZKOŁA – RELIGIA - Dialogując z Innym. Odbędzie się ona w dniach 2–3  czerwca 2017 r. w Pelplinie.

Celem konferencji – tak jak w latach poprzednich – jest prezentacja wyników badawczych oraz wymiana doświadczeń między środowiskami akademickimi, których przedstawiciele zajmują się badaniem procesów tworzenia i rozumienia tekstów językowych.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji chcemy uczynić różne zagadnienia związane z dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym. Kategorię dialogu i dialogowania rozumiemy bardzo szeroko, podobnie jak pojęcie innego czy Innego, pozostawiając pole do interpretacji dla przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych. Pragniemy zaprosić do dyskusji: językoznawców, kulturoznawców, literaturoznawców, filozofów i teologów. Mamy nadzieję, że spotkanie w Pelplinie wniesie coś nowego do humanistyki, będzie transdyscyplinarne i zgromadzi specjalistów w różnych dziedzinach.
proponujemy następującą problematykę wystąpień:

• język tekstów dotyczących dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego;
  • dialog międzyreligijny i międzykulturowy w przestrzeni literackiej i publicznej;
  • kategoria dialogu w literaturze, kulturze, szkole.

Ponadto proponujemy kontynuację innych rozważań rozpoczętych przed dwunastu laty:

• język jako niezbędny nośnik treści religijnych;
  • język edukacji religijnej, zwłaszcza podręczników do religii;
  • inne zagadnienia związane z nadrzędnym tematem konferencji.

Ze względu na potrzebę pozostawienia czasu na dyskusję czas wygłaszania referatu nie powinien przekroczyć dwudziestu minut. Referaty zostaną opublikowane w punktowanym czasopiśmie naukowym (czasopismo „Język – Szkoła – Religia” znajduje się na liście B ministerialnego wykazu czasopism punktowanych; za publikację w JSR można uzyskać sześć punktów).

Zgłoszenia tematów wystąpień przyjmujemy do 30 kwietnia 2017 r.

Opłata konferencyjna wynosi 350 zł i obejmuje zakwaterowanie (jeden nocleg), posiłki i publikację wygłoszonych referatów. Osoby niekorzystające z noclegu wnoszą jedynie opłatę konferencyjną w wysokości 250 zł.

Opłaty za dodatkowy nocleg wynoszą:

• pokój jednoosobowy – 90 zł ze śniadaniem,
  • pokój dwuosobowy  – 110 zł ze śniadaniem.

Opłatę można uiścić podczas konferencji lub przekazać na konto:

BIURO GOSPODARCZO-FINANSOWE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

ul. Biskupa Dominika 11

83-130 Pelplin

KONTO:

BANK SPÓŁDZIELCZY SKÓRCZ O/PELPLIN

23834200092001564620000001

Noclegi rezerwują organizatorzy w internacie Collegium Marianum, tel. 58 536 49 32 (w dni powszednie od 8.oo do 14.oo).

Aleja Cystersów 2

83-130 Pelplin

Karty zgłoszenia (w załączniku) prosimy kierować do sekretarza konferencji, dr Ireny Chawrilskiej

(e-mail: fpojsr@ug.edu.pl).