fbpx Hermeneutyka Cywilizacji – studia międzykulturowe | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Hermeneutyka Cywilizacji – studia międzykulturowe

Studenci rzucający birety Fot. Baim Hanif/UnsplashPowstał nowy kierunek studiów podyplomowych: Hermeneutyka Cywilizacji – studia międzykulturowe. Studia będą trwały 3 semestry, poczynając od października 2017 roku.

Studia kończyć się będą uzyskaniem nowatorskiej specjalności i tytułu: „Ekspert międzykulturowy”. Z tego rodzaju specjalnością można uzyskać podwyższenie umiejętności i awans w kilku dziedzinach życia: od dyplomacji, przez turystykę, handel zagraniczny, po dziennikarstwo międzynarodowe.

Uzyskiwana specjalizacja ma mieć zastosowanie w negocjacjach w obszarze kontaktów międzykulturowych i międzycywilizacyjnych, w dyplomacji, w stosunkach międzynarodowych, w dziennikarstwie, doradztwie w powyższym zakresie. Podczas studiów zdobywać będzie wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotów kształcenia ogólnego i przedmiotów stanowiących podstawy rozumienia rozmaitych tożsamości kulturowych oraz cywilizacyjnych w najważniejszych ich forma przejawiania się i wyrazu. Pozna on inne nie tylko filozoficzne, ale multidyscyplinarne badania i analizy najważniejszych cywilizacji i wybranych kultur świata, stosownie do swoich zainteresowań będzie miał okazję pogłębić swoją wiedzę i usprawnić rozumienie najważniejszych religii światowych. Studia te mają również na celu zarówno przekazywanie umiejętności analizy i interpretacji tekstów z zakresu filozofii kultury, jak zachowań, obyczajów i przejawów wielu cywilizacji - tych istniejących obecnie, jak i tych stanowiących już tylko przeszłość i dziedzictwo. Studia będą przygotowywać do pogłębionego rozumienia i zdolności interpretacji zjawisk społecznych, politycznych i cywilizacyjnych, jakie rozgrywają się w Europie i świecie współczesnym.

Nowe studia podyplomowe będą kształcić w dziedzinie nauk społecznych oraz humanistycznych, w nowatorskiej dyscyplinie - badania porównawcze nad kulturami, cywilizacjami – obejmującej takie subdyscypliny jak filozofia, historia, historia sztuki, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, religioznawstwo, nauki teologiczne, nauki o mediach, nauki o polityce, nauki o poznaniu i komunikacji społecznej.

Misją Uniwersytetu Gdańskiego (wedle dokumentu Strategia rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego) jest bezstronne poszukiwanie prawdy, a także oparte na prawdzie kształcenie służące rozwojowi cywilizacyjnemu i społecznemu, oraz ma ona na względzie wartość jaką jest wzajemny szacunek i zaufanie między ludźmi, społeczeństwami i przedstawicielami rozmaitych kultur, wyznań czy cywilizacji, szacunek i zaufanie oparte na wzajemnym poznawaniu się i uznawaniu. Tak rozumiane powołanie jest nadzwyczaj bliskie zadaniom przypisanym projektowi powyższych studiów podyplomowych.

Zasoby materialne – infrastruktura dydaktyczna:

Zajęcia dydaktyczne będą realizowane na bazie infrastruktury lokalowej Wydziału Nauk Społecznych, lecz głównie pomieszczeń i urządzeń będących w dyspozycji Instytutu Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa. Sale dydaktyczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt multimedialny, rzutniki, sprzęt do odtwarzania muzyki i filmów. Na konsultacje indywidualne ze słuchaczami przeznaczone są gabinety pracowników naukowo-dydaktycznych. Budynek WNS jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością (windy, podjazdy, oznaczenie dla osób niewidomych), posiada również sprzęt, umożliwiający uczestniczenie w zajęciach osób niedosłyszących. W budynku WNS dostępna jest księgarnia, punkt xero, restauracja studencka, a w pobliżu znajduje się bardzo dobrze wyposażona biblioteka i czytelnia. Zajęcia teoretyczne będą realizowane w Instytucie Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego przez naukowców (badaczy, z Wydziału Nauk Społecznych oraz innych wydziałów UG, których obszary badań obejmują zagadnienia związane z Hermeneutyką Cywilizacji) oraz innych uczonych głównie z Trójmiasta, i wreszcie także specjalistów-praktyków, spoza Trójmiasta oraz tutejszych uczelni.

• Wymagania wstępne (oczekiwane kompetencje) kandydata:

Ukończenie studiów licencjackich lub magisterskich

• Warunki i tryb rekrutacji:

Przedstawienie dyplomów pomyślnego ukończenia przynajmniej studiów licencjackich lub magisterskich o profilu społeczno-humanistycznym, prawnym lub historycznym. Zgłoszenia będą rozpatrywane przez Komisję Rekrutacyjną pod nadzorem Kierownika studiów podyplomowych.

Czesne za jeden semestr wyniesie ok. 2400 złotych. Istnieje szansa, iż na 3 semestr zdołamy uzyskać środki np. z Unii Europejskiej. W takim przypadku czesne zostałoby znacznie obniżone.

PLAN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH: Hermeneutyka Cywilizacji - studia międzykulturowe.

Lp.

7

Paulina Zajadło-Węglarz Prawo międzynarodowe publiczne

8