fbpx Analiza danych Big Data- nowa specjalność na studiach II stopnia | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Analiza danych Big Data- nowa specjalność na studiach II stopnia

fot. Max Boettinger/ UnsplashAnaliza danych- Big Data- nowa specjalność na studiach II stopnia na kierunku Informatyka i ekonometria przygotowująca do pracy w charakterze analityka danych, osoby znającej nowoczesne metody wydobywania wiedzy z dostępnych zasobów informacji, posługującej się zaawansowanymi technikami obliczeniowymi.

Wszelkie szczegóły na temat tej specjalności znajdzie kandydat na naszej stronie, dokładnie pod linkiem: http://www.wzr.ug.edu.pl/rekrutacja/index.php?str=377&spec=68

Informacje o specjalności:

Analiza danych Big Data to specjalność studiów przygotowująca do ambitnej i ciekawej pracy w działach analiz wszystkich tych podmiotów, których funkcjonowanie zależy od głębokiej znajomości rynku, jego bieżących i przyszłych trendów, a także postaw i preferencji uczestników rynku. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu zgłaszają banki, zakłady ubezpieczeniowe i inne instytucje finansowe, a także przedsiębiorstwa funkcjonujące na globalnym i silnie konkurencyjnym rynku. Analityk danych to zawód teraźniejszości i przyszłości.

Celem kształcenia na tej specjalności jest dzielenie się ze studentami praktyczną i użyteczną wiedzą o zastosowaniu metod ilościowych, a także umiejętnościami obsługi programów komputerowych wspomagających procesy podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie w warunkach szybko rosnących zasobów informacji.

Studenci specjalności poznają w szczególności wszystkie etapy procesu wnioskowania, począwszy od sformułowania problemu, przez identyfikację jego kluczowych cech, konstrukcję próby badawczej, identyfikację źródeł dodatkowej informacji o populacji, przez techniki realizacji badań, analizę źródeł i wielkości błędów, do formalnych modeli wnioskowania statystycznego, analizy wielowymiarowej, kończąc na prezentacji i wizualizacji uzyskanych wniosków. W procesie tym studenci zapoznają się z metodami analizy danych typowymi dla podejścia big data, takimi jak: metody sztucznej inteligencji, analiza wielowymiarowa, analiza sieci społecznościowych, analiza text mining. Studenci poznają także najważniejsze systemy komputerowe wspierające analizę big data, w tym język SQL, NoSQL, R, Python, NodeXL, Pajek, RapidMiner, Apache Hadoop, Statistica, IBM SPSS. Na każdym semestrze student ma możliwość uzupełniania swojej wiedzy i umiejętności zgodnie z własnymi preferencjami i planowaną ścieżką zawodową, dzięki bogatej ofercie wykładów do wyboru.

Program studiów na tej specjalności jest tak skonstruowany, aby student poprzez odpowiedni dobór przedmiotów zdobył specjalistyczną wiedzę z zakresu nowoczesnych metod ilościowych i ich zastosowań.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności Analiza danych- Big Data:

Big Data, metody sztucznej inteligencji, analiza sieci społecznościowych, text mining, analiza wielowymiarowa, analiza wielowymiarowa cech jakościowych, techniki imputacji danych, zaawansowane metody wizualizacji i raportowania danych, prognozowanie i symulacje, programowanie obliczeń, język SQL, hurtowanie danych, inżynieria oprogramowania, sieci komputerowe, statystyczna analiza decyzji, techniki badań sondażowych, analiza statystyczna w badaniach rynku, modele parametryczne, analiza historii zdarzeń, metody aktuarialne.

wtorek, 20 czerwca 2017 roku, 18:50