fbpx Uniwersytet Gdański wspiera Program Zagospodarowania Dolnej Wisły | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Uniwersytet Gdański wspiera Program Zagospodarowania Dolnej Wisły

Kajakarz na rzece. Photo by Alexandr Grebelnik on UnsplashWłączenie kadry naukowo-badawczej i projektowej wraz z zapleczem techniczno-organizacyjnym do realizacji Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły, a także udostępnienie dotychczasowych badań, opracowań i analiz prowadzonych w tym zakresie oraz aktywne wspieranie działań władz centralnych i regionalnych zmierzających do realizacji programu – to obszary wspólnych działań Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w ramach podpisanego porozumienia o współpracy na rzecz Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły.

W poniedziałek 26 czerwca podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, rektorzy: Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzy Gwizdała i Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Namieśnik oraz dyrektor Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, prof. Waldemar Świdziński podpisali porozumienie na rzecz Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły.

Strony porozumienia zgodnie stwierdziły, że realizacja programu zabudowy dolnej Wisły kaskadą stopni wodnych umożliwi:

• włączenie Wisły w europejski system dróg wodnych E 40 i E 70
  • rozwój wielogabarytowego i turystycznego transportu śródlądowego
  • wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego rzeki Wisły
  • zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej
  • zapewnienie bezpiecznej pracy stopnia wodnego Włocławek
  • zaopatrzenie w wodę regionów nadwiślańskich
  • rozwój gospodarczy

Pełnomocnikami współpracy zostali:

• Uniwersytet Gdański – prof. dr hab. Krystyna Wojewódzka-Król
  • Politechnika Gdańska – prof. dr hab. inż. Romuald Szymkiewicz, prof. zw. PG
  • Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk – dr hab. inż. Marek Szmytkiewicz, prof. nadzw. IBW PAN