fbpx O Big Data nie tylko dla analityków | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

O Big Data nie tylko dla analityków

Baner specjalności Analiza Danych - Big DataCzy wiecie, że w ciągu 1 minuty na świecie wysyła się ponad 150.000.000 wiadomości email, wysyła się 21.000.000 wiadomości SMS, wyszukuje się 2.500.000 haseł w wyszukiwarkach. Na samym Facebooku w tym czasie pojawia się ponad 3.000.000 lajków, a na You Tube wgrywa się 300 godzin nowych materiałów filmowych. Są to terabajty informacji, które dobrze przeanalizowane mogą być bezcenne dla biznesu. Ale jak analizować i interpretować tak duży nieustanny napływ danych?

Na te pytanie odpowiedź można zdobyć studiując nową specjalność Wydziału Zarządzania – Analiza Danych - Big Data. O specjalności tej rozmawiamy w Radiu MORS z prof. UG, dr hab. Krzysztofem Najmanem, prodziekanem ds. Jakości Kształcenia i Studiów Stacjonarnych Wydziału Zarządzania. Nasz rozmówca przytacza w artykule na temat zawodu analityka danych opinię Billa Gatesa - założyciela firmy Microsoft. W odpowiedzi na pytanie z jakimi zawodami warto się związać dziś, aby w przyszłości mieć interesującą pracę, wskazał on trzy kierunki, które jego zdaniem będą miały największy wpływ na nasz świat w przyszłości. Są to sztuczna inteligencja, energia i nauki biologiczne.

twett Billa Gatesa

W dyskusji, która rozpoczęła się po tym wpisie na Twitterze wypowiedziało się także wiele innych osób ze świata biznesu. Zacytowano między innymi wypowiedź Andyego Grove’a – założyciela firmy Intel: „Ludzie zawsze pytają co ich dzieci powinny studiować. Odpowiadam: jeżeli uczą się o biologii i o komputerach, to będzie OK”.

twett dotyczący Andyego Grove’a

Nasz rozmówca zwraca też uwagę na etyczny aspekt rozwoju rozwoju technologii pozyskujących dane i zagrożeń jakie niosą one dla naszej wolności i ochrony prywatności. Zachęcamy więc do wysłuchania wywiadu nie tylko osoby zainteresowane studiowaniem na nowej specjalności, ale wszystkich, którzy korzystają z Internetu. (Ktoś nie korzysta?)

Audycja UG Przedstawia będzie emitowana w piątek o godzinie 10.00 i w sobotę o godzinie 12.00. w tym i przyszłym tygodniu. Później będzie dostępna tak jak wszystkie nasze audycje w formie podcastu na naszej stronie internetowej.

Więcej o specjalności Analiza Danych – Big Data na stronie Wydziału Zarządzania - http://wzr.ug.edu.pl/wydzial/index.php?str=414&st=2&spec=68

Maciej Goniszewski

wtorek, 11 lipca 2017 roku, 17:44