fbpx Wartość nauki - wywiad z prorektorem UG ds. rozwoju | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Wartość nauki - wywiad z prorektorem UG ds. rozwoju

Prorektor ds. Rozwoju prof. dr hab. Krzysztof BielawskiProrektor ds. Rozwoju prof. dr hab. Krzysztof Bielawski jest kolejnym przedstawicielem władz uczelni, który przyjął zaproszenie do audycji Gość Radia MORS. Rozmowa toczyła się wokół prowadzonej na Uniwersytecie Gdańskim działalności związanej z wynalazczością, ochroną patentową oraz komercjalizacją wyników badań. Wywiad będzie emitowany w poniedziałek po godzinie 10.00 i we wtorek po godzinie 12.00. Warto posłuchać, żeby dowiedzieć się m.in. o  Centrum Transferu Technologii i Biurze Rzecznika Patentowego.

- W 2014 roku nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i w myśl tej nowelizacji uczelnie wyższe zostały zobligowane do tego, żeby utworzyć uczelniane centra transferu technologii służące tzw. komercjalizacji bezpośredniej i spółki celowe do tzw. komercjalizacji pośredniej to znaczy nabywania udziałów w spółkach córkach działających zgodnie z kodeksem spółek handlowych.– mówi o działalności Uniwersytetu Gdańskiego łączącej naukę z biznesem prof. dr hab. Krzysztof Bielawski. – Spółka celowa należy w 100 proc. do UG i nabywa udziały w spółkach córkach zakładanych przez naukowców. Wszystko to ma na celu pomóc naukowcom w biznesowym wykorzystaniu swoich odkryć. Nabywane przez nas udziały w spółkach córkach są niewielkie, bo naszym celem nie jest przejmowanie biznesu, a pomaganie w jego rozwoju – np. poprzez zabezpieczenie ochrony prawnej.

Prorektor ds. Rozwoju opowiedział też Radiu UG MORS o ostatnich sukcesach pracowników Uniwersytetu Gdańskiego w pozyskiwaniu finansowania badań, wśród których jednym z najbardziej spektakularnych było pozyskanie dla Uniwersytetu Gdańskiego projektu realizowanego w ramach Międzynarodowych Agend Badawczych - wartego 41 mln zł Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. Zachęcamy do słuchania całego wywiadu w Radiu UG MORS w poniedziałek po godzinie 10.00 i we wtorek po godzinie 12.00.

Maciej Goniszewski

piątek, 10 listopada 2017 roku, 18:32