fbpx Kolejne naukowe lato nad jeziorem Wdzydze | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Kolejne naukowe lato nad jeziorem Wdzydze

Jezioro Fot. FreeimagesWykłady poświęcone brudowi, higienie, społecznemu życiu bakterii, a także naukowe zajęcia dla dzieci czekają na tych, którzy choć część wakacji będą spędzali nad jeziorem Wdzydze. Po raz kolejny odbędą się tam „Letnie Spotkania z Nauką”.

„Letnie Spotkania z Nauką" odbywają się w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze.

Podczas "Spotkań z Nauką" wygłaszane są popularnonaukowe wykłady, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań. W sobotę 25 lipca o godz. 20 miał miejsce wykład pt. "Pojezierze Kaszubskie w czasach Cesarstwa Rzymskiego" wygłoszony przez dr Annę Strobin z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas prelekcji opowiadała o zwyczajach ludności zamieszkującej w tamtym okresie obecne Kaszuby, o ich strojach, narzędziach, broni oraz o obrzędach pogrzebowych. Słuchacze dowiedzieli się również, jak na tamtejszą kulturę wpłynęły migracje grup plemiennych np. Gotów oraz kontakty z nowym wielkim partnerem politycznym i ekonomicznym - Cesarstwem Rzymskim. Kolejne spotkania poświęcone będą m.in. mikrobiologii i historii higieny, detergentom.

„Oranżeria Naukowa dla Dzieci" to zabawa naukowa dla dzieci w wieku 5-9 lat, podczas której dzieci poznały różne problemy naukowe. W sobotę 25 lipca o godz. 18.30 najmłodsi miłośnicy nauki mogli skorzystać z drugiej części zajęć pt. "Woda - substancja zwyczajna i niezwykła". Uczestnicy zapoznali się z prawem Archimedesa, dowiedzieli się, dlaczego ciężkie stalowe statki pływają po wodzie, a mały kamyczek tonie. Przy pomocy dzwonu nurkowego mogli podnosić z dna "morza" ciężary, przekonali się jak zwiększyć i zmniejszyć i gęstość wody.

Pomysłodawcami i gospodarzami „Letnich Spotkań z Nauką” jest małżeństwo popularyzatorów nauki: prof. Ewa Kulczykowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie i dr hab. inż. Marek Kulczykowski – profesor Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku (IBW PAN). W 2012 roku za organizację "Letnich Spotkań" otrzymali nagrodę "Popularyzator Nauki" przyznawaną przez serwis Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szczegółowe informacje na temat kolejnych "Letnich Spotkań z Nauką” są dostępne na stronie: http://osrodek.ibwpan.gda.pl/index.php/lsn/lsn2015/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Fot. Freeimages