fbpx 45-lecie Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar” | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

45-lecie Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar”

Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar w 2010 roku. Fot. Archiwum UGZespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” już od 1970 roku cieszy swoją publiczność, promuje regionalne tańce, muzykę i kulturę i wychowuje kolejne roczniki młodych ludzi kultywujących te tradycje. To jeden z najlepszych zespołów regionalnych w Polsce, obsypany międzynarodowymi nagrodami i wciąż aktywnie prezentujący się na scenie. W 2015 roku „Jantar” obchodzi jubileusz 45-lecia , a jego ukoronowaniem są dwa szczególne jubileuszowe koncerty, w czasie których zespół zaprezentuje zarówno choreografie, które powstały w ostatnich pięciu latach, jak i te z początków istnienia grupy.

Czas: 28 listopada i 5 grudnia 2015 r.

Miejsce: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Sala Teatralna Neofilologii, Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 51

Organizator: Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”

Koncert dostępny jest na zaproszenia, można jeszcze rezerwować pojedyncze miejsca, informacja dostępna na stronie: http://bilety.jantar.ug.edu.pl/

Jubileusz 45-lecia „Jantar” obchodził przez cały rok 2015 – odbyło się wiele spotkań, konkursów i koncertów. Jubileuszowe koncerty są ukoronowaniem tych obchodów. To spotkania skierowane do osób bliskich zespołowi, wszystkich mieszkańców Trójmiasta i szerokiej publiczności. Koncerty z pewnością oczarują kolorowymi strojami, pięknymi choreografiami oraz dźwiękami polskich pieśni. Tancerze zaprezentują suity tańców łowickich, spiskich, kaszubskich, a także  premierowe wykonanie tańców górali żywieckich. Nie zabraknie tańca współczesnego i zmysłowego tanga.

Koncerty odbędą się we wspaniałej Sali Teatralnej nowego budynku Neofilologii, który powstał w ramach Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i gdzie od października br. zajęcia mają studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

O zespole

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” powstał w 1970 roku i aktywnie działa od początków istnienia uczelni. Zrzesza przede wszystkim studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, ale także innych trójmiejskich szkół wyższych. Aktualnie „Jantar” to grupa taneczna, wokalna i kapela. Na bogaty repertuar zespołu składają się tańce kaszubskie, lubelskie, krakowskie, łowickie i rzeszowskie oraz układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, czy nawet taniec współczesny i  tango.  Na scenie tancerze prezentują się we wspaniałych, kolorowych, regionalnych strojach, podkreślających  ludowy charakter zespołu.

Zespół jest znany w kraju i zagranicą – koncertował na festiwalach w wielu krajach Europy, gdzie zdobył uznanie i wiele nagród. Do najważniejszych należą nagrody na festiwalach w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja) oraz II miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Folkloru Lindenholzhausen (Niemcy). W Polsce zespół zdobywa czołowe miejsca na najważniejszych festiwalach tanecznych, takich jak Festiwal Talentów Tanecznych, Festiwal Folkloru Ziem Polski Północnej, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu, Ogólnopolski Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie czy Przegląd Regionalnego Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA. Wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce na podium.

W roku 2005 kadra prowadząca i członkowie zespołu otrzymali z rąk JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego Medale Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowanie tradycji tańca ludowego.

Obecnie zespół prowadzą: Barbara Madany – kierownik organizacyjny, Milena Jurczyk – choreograf, Beata Makowska – kierownik muzyczny oraz Jacek Piątek – instruktor tańca.

Więcej o jubileuszu zespołu: www.jantar.ug.edu.pl/jubileusz

Informacje o zespole: http://www.ack.ug.edu.pl/jantar/

Na zdjęciu: Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar w 2010 roku. Fot. Archiwum UG

dr Beata Czechowska-Derkacz