fbpx VI Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

VI Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia

Uczestnicy poprzedniej edycji konferencji MedionaliaMagazyn Studencki "płyń Pod Prąd" zaprasza na VI Ogólnopolską Konferencję Dziennikarzy Studenckich Medionalia. Konferencja potrwa od 10 do 13 marca 2016 roku.

Konferencja rozpocznie się w czwartek 10 marca wieczorną integracją w Sopocie. W piątek organizatorzy zapraszają wszystkich na spacer nad morze, następnie rozpocznie się warsztat reportera w galerii muralu oraz podczas zwiedzania z przewodnikiem gdańskiej starówki. Wieczorem uczestnicy konferencji spotkają się z reportażystą w bibliotece w Gdańsku-Wrzeszczu.

W sobotę zaplanowano różnorodne warsztaty, których uczestnicy mają nauczyć się dziennikarskich sztuczek. Niedziela natomiast będzie pełnym pytań dniem seminaryjnym.

- Dużo tematów i atrakcji – zapowiada Katarzyna Michałowska, redaktor naczelna „płyń Pod Prąd” - Będziemy kształtować umiejętności dziennikarskie i przy okazji korzystać z trójmiejskich uroków.

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/1628649447274387/

Manifest

Otoczeni chaosem medialnym szukamy drogi do rzetelnej informacji dziennikarskiej. A droga jest jedna – powrót do źródeł. Chcemy czerpać z etosu dziennikarstwa i przypominać wartości leżące u podstaw tego zawodu. Chcemy rozumieć prawa rządzące mediami. Z chaosu informacji wybierać prawdę. Chcemy zrozumieć.

Zostaliśmy ogłuszeni szumem infotainment. Straciliśmy drogę do rzetelnej informacji. Zmiany zachodzące na rynku medialnym są niepokojące. Za dostępem najnowszych technologii i narzędzi pozyskiwania informacji, nie idzie wzrost jej jakości. Nie godzimy się na to, żeby informacja była produkowana jak w fabryce. Choć ważna jest jej świeżość, ważniejsza jest jej jakość. Nie może być inaczej.

Sprzeciwiamy się bezmyślnemu, masowemu odbiorowi. Chcemy pokazać jak czytać, słuchać i patrzeć rozsądnie.

Mówią nam, że mityczne mury już dawno runęły. Dziennikarstwo umiera. Mimo tego jak wygląda rynek medialny w Polsce, my widzimy jeszcze szansę. Zawsze znajdą się ludzie z wizją gotowi pójść pod prąd. Dlatego chcemy pokazać tym, którzy rozpoczynają pracę w mediach, że uczciwe dziennikarstwo jest możliwe i dziś. A tym, którzy są odbiorcami mediów, jak czytać, słuchać i patrzeć rozsądnie.

Inni mogą nas postrzegać jako błędnych rycerzy. Ale nie raz już historia pokazała, że od jednego zaczynała się zmiana, którą inni określali jako niemożliwą. A nas jest wielu! Przyłączcie się i wy!

Zespół Medionaliów

Program warsztatów

10 marca 2016 (czwartek)

Before party (networking) – Sopot

11 marca 2016 (piątek)

8:00 – spacer nad morzem

10:00 – 11:30

Warsztat reportera – spacer z przewodnikiem po Galerii Muralu na Zaspie w Gdańsku (unikatowa kolekcja 54 murali w jednym miejscu) – możliwość zebrania materiału do artykułu.

11:30 – 12:30

Zupa do brzucha w klimatycznym barze

13:00 – 15:00

Warsztat reportera – spacer z przewodnikiem po Gdańskiej Starówce – możliwość robienia zdjęć.

18:00 – 20:00

Spotkanie z reportażem – Biblioteka Manhattan we Wrzeszczu

12 marca 2016 (sobota), Politechnika Gdańska

9:00 – 9:30 rejestracja

9:30 – 10:00 powitanie i networking

10:00 – 11:30 – trzy bloki warsztatowe do wyboru:

- Socjal media dla dziennikarzy

- Jak przeprowadzić ciekawą rozmowę?

- Czerpiąc informacje ze źródła – dziennikarski warsztat pozyskiwania informacji

11:30 – 12:00 (przerwa kawowa i networking)

12:00 – 13:30 – trzy bloki warsztatowe do wyboru:

- Jak napisać recenzję doskonałą?

- Serwis idealny – warsztat biegłego radiowca

- Jak pisać, by inni chcieli nas czytać?

13:30 – 14:30 – obiad

15:00 – 18:00

Warsztaty do wyboru:

- Warsztat fotograficzny

- Warsztat radiowy

- Warsztat TV

- Warsztat z redakcji i korekty tekstów

19:00 – 22:00

Planszówki z integracją i przekąską (Bratniak)

13 marca 2016 (niedziela), Politechnika Gdańska

10:00 – 11:30 – seminarium z reportażystą (pytania, dyskusja, wymiana myśli)

11:30 – 12:00