fbpx Co jako naukowiec, przedsiębiorca czy inwestor powinienem wiedzieć? | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Co jako naukowiec, przedsiębiorca czy inwestor powinienem wiedzieć?

Połączone wtyczki USB Fot. FreeimagesZapraszamy na warsztaty w ramach cyklu comiesięcznych spotkań z komercjalizacją w PPNT Gdynia pod hasłem "Z uczelni na rynek".

Kiedy: 12.05.2016 (czwartek), godz. 10:00-13.15
Gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, sala G
Wstęp: bezpłatny, wymagana rejestracja: http://wkierunku.evenea.pl/

O transferze technologii w Polsce napisano już dziesiątki artykułów, blogów oraz udzielono wiele wywiadów. Są to różne historie, optymistyczne, pesymistyczne, ogłaszające przedwczesny happy-end lub ukazujące ile pracy czeka przykładowego innowatora by otrzymać dywidendę. Czy istnieje jeden przepis na sukces? Rzeczywisty transfer technologii, zachodzący w modelu pośrednim lub bezpośrednim, wsparty usługami B+R, nosi w sobie wiele niuansów, które są znane tylko praktykom, działającym na co dzień na styku biznesu i nauki. Niuanse te dotyczą głównie sfery działań „miękkich”, poza proceduralnych, zarazem są kluczowe, by osiągnąć sukces komercyjny przedsięwzięcia.

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z modelami współpracy biznesu i nauki, pokazanie jak należy takie modele budować, na co zwracać uwagę, jak zrozumieć drugą stronę stołu negocjacyjnego oraz gdzie otrzymać niezbędną pomoc. W rezultacie uczestnicy szkolenia otrzymają pakiet informacji jak przygotować się do sprawnej komercjalizacji.

Szkolenie, wraz z częściami warsztatowymi, kierowane jest w szczególności do naukowców, przedsiębiorców, studentów oraz inwestorów, czyli aktorów ww. opisanej współpracy nauki i biznesu.

Program wydarzenia:

10:00-10:30

Transfer technologii dziś - stan obecny, statystyki, przepisy

10:30-11:00

Modele transferu technologii między naukowcami, rynkiem a inwestorami

11:00-11:30

Przykłady działania pośredników (CTT, SC, parki, inkubatory, wolny rynek)

1. praca na kejsach (what if?)

11:30-11:45

Przerwa

11:45-12:30

Bariery, wyzwania oraz oczekiwania w procesie transferu technologii (w tym dyskusja)

12:30-13:00

Rozwiązanie powyższych wyzwań (praca warsztatowa)

13:00-13:15

Jak sprawnie komercjalizować - gdzie się udać, jak rozmawiać, co przygotować – podsumowanie

Prowadzący:

Konrad Frontczak - od 2003 roku zajmuje się realizacją międzynarodowych oraz regionalnych projektów związanych z innowacyjnością, przedsiębiorczością, wsparciem sektora MŚP, rozwojem regionalnym, infrastrukturą badawczą oraz dydaktyczną, a także transferem technologii. Pracował w Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA oraz Centrum Transferu Technologii Akademii Morskiej w Szczecinie. Miał okazję aplikować, realizować oraz rozliczać szereg projektów w ramach ZPORR, SPO WKP, IR3C, IR3B, PO IG, PO KL, RPOWZP, 6PR, 7PR. Obecnie Prezes Zarządu w Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o., spółki celowej, której celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej, w tym wynalazków powstałych na uczelni. Pełni także funkcję eksperta oceniającego PARP, MNiSW, MR, NCBR, władz regionalnych oraz innych instytucji publicznych w obszarach takich jak: inwestycje w MŚP, systemy B2B, Infrastruktura B&R, polityka innowacyjności oraz transfer technologii.

Spotkanie odbywa się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Michał Rybak

Fot. Freeimages