fbpx 132 mln zł dla uczelni na szkolenie kadr | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

132 mln zł dla uczelni na szkolenie kadr

Konferencja Fot. FreeimagesNarodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs realizowany w ramach Działania 3.4 „Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na „Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej” na polskich uczelniach NCBR planuje przeznaczyć 132 mln zł. Nabór wniosków ruszy już w sierpniu.

–  NCBR wspiera pomysły, które przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki, a wzmocnienie wśród kadr kompetencji cyfrowych czy językowych ma szansę zmienić wiele dyscyplin badawczych. Wyjść naprzeciw potrzebom studentów mogą tylko wykładowcy gotowi na nowe wyzwania, którzy nieustannie chcą się dokształcać. Kadra powinna podążać za innowacjami w dziedzinie edukacji, żeby młodzież  była przystosowana do dynamicznie zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W konkursie zostaną wybrane projekty, których celem jest szkolenie personelu uczelni. Będą to zajęcia w zakresie innowacyjnych umiejętności dydaktycznych, umiejętności informatycznych (w tym posługiwania się profesjonalnymi bazami danych  i ich wykorzystania w procesie kształcenia), prowadzenia dydaktyki w j. obcym czy zarządzania informacją. Maksymalny koszt przypadający na jednego uczestnika korzystającego z form wsparcia na poziomie krajowym to 9 000 zł, zaś odbywającego szkolenie zagraniczne - 24 000 zł.

– Inwestycja w kompetencje kadr uczelni wyższych przełoży się na wyższą jakość prowadzonej dydaktyki. Projekt zakłada praktyczne wykorzystanie innowacyjnych umiejętności wykładowców, m.in. w zakresie learning-by-doing czy design-thinking, podczas prowadzonych przez nich zajęć. Na poprawie jakości i skuteczności szkolnictwa wyższego zyskają zatem studenci, a to dzięki nim w Polsce będzie rozwijać się nowoczesna gospodarka – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zajęcia, podczas których kadry przekażą nowo nabyte umiejętności studentom, muszą mieć wymiar co najmniej jednego semestru, a sam projekt powinien trwać nie krócej niż 12 miesięcy i nie dłużej niż 2 lata. Na dodatkowe punkty w postępowaniu konkursowym mogą liczyć te uczelnie, które planują długofalową strategię wsparcia kompetencji kadry, zobowiążą się do prowadzenia innowacyjnych zajęć 4 semestry po zakończeniu dofinansowanego projektu oraz posiadają wyróżniającą ocenę instytucjonalną Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Wsparcie ma objąć w sumie ponad 7 000 pracowników uczelni.

Nabór do konkursu „Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej” potrwa od 1 sierpnia do 30 września 2016 r. Więcej informacji o konkursie znajdą Państwo na stronie NCBR.

środa, 29 czerwca 2016 roku, 15:14