fbpx Projekt w partnerstwie Uniwersytetu Gdańskiego z grantem Programu Horyzont 2020 | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Projekt w partnerstwie Uniwersytetu Gdańskiego z grantem Programu Horyzont 2020

fot. www.freeimagines,comW ramach projektu ‘Assemble Plus’ (Association of European Marine Biological Laboratories) zespołu prof.  Macieja Wołowicza z Uniwersytetu Gdańskiego będą prowadzone prace nad zapewnieniem naukowcom z Europy bezpłatnego dostępu do infrastruktury badawczej partnerów wchodzących w skład konsorcjum w celu realizacji projektów badawczych wyłanianych w drodze konkursów. Uniwersytet Gdański jako partner projektu będzie zaangażowany w realizację pakietów roboczych z grupy ‘Joint Research Activities’ w zakresie badań genetycznych organizmów morskich oraz rozwijania nurkowania naukowego, a także ‘Networking Activities” w zakresie tworzenia bazy danych oceanograficznych i opracowywania strategii rozwoju europejskich stacji morskich.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Horyzont 2020.

Projekt ‘Assemble Plus’ (Association of European Marine Biological Laboratories) jest kontynuacją projektu ‘Assemble’ – wspólnego przedsięwzięcia morskich stacji badawczych (europejskich oraz z Chile i Izraela) finansowanego ze środków UE, którego założeniem było opracowanie zintegrowanej infrastruktury wspierającej badania z zakresu biologii morza. W tym celu konsorcjum dokonało modernizacji istniejącej infrastruktury, a także zajmowało się koordynacją badań i ułatwianiem międzynarodowego dostępu do stacji.

‘Assemble Plus’ będzie realizowany w latach 2017-2019 w konsorcjum składającym się z europejskich partnerów. Całkowity budżet projektu wynosi 10mln Euro. Naukowcy z Europy, wyłonieni w drodze konkursów na podobnych zasadach jak w poprzednim projekcie, będą mieli bezpłatny dostęp do infrastruktury badawczej partnerów sieci w celu realizacji projektów badawczych związanych z biologią morza np. prac doktorskich czy dyplomowych. Badacze będą mogli przyjeżdżać do danej placówki na kilkutygodniowe pobyty i m.in. korzystać z miejscowych laboratoriów i narzędzi badawczych.

Uniwersytet Gdański jako partner projektu będzie zaangażowany w realizację pakietów roboczych z grupy ‘Joint Research Activities’ w zakresie badań genetycznych organizmów morskich oraz rozwijania nurkowania naukowego, a także  ‘Networking Activities” w zakresie tworzenia bazy danych oceanograficznych i opracowywania strategii rozwoju europejskich stacji morskich.

Partnerzy projektu:

• Universite Pierre et Marie Curie - Paris 6 (FR) - koordynator,
  • Nacionalni Institut Za Biologijo (SI),
  • Stichting Nioz, Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NL),
  • Helsingin Yliopisto (FI),
  • Uniwersytet Gdański (PL),
  • Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (PL),
  • National University of Ireland, Galway (IE),
  • Goeteborgs Universitet (SE),
  • Universidad del Pais Vasco/ Euskal Herriko Unibertsitatea (ES),
  • Hellenic Centre for Marine Research (EL),
  • The Hebrew University of Jerusalem (IL),
  • Stazione Zoologica Anton Dohrn (IT),
  • Universitetet i Bergen (NO),
  • Centro de ciencias do Mar do Algarve (PT),
  • Alfred-Wegener-Institut Helmholtz- Zentrum fuer Polar- und Meeresforschung (DE),
  • Max Planck Gesellschaft zur Foerderung der Wissenschaften e.v. (DE),
  • Vlaams Instituut voor de zee VZW (BE),
  • The Scottish Association for Marinescience LBG (UK),
  • The University Court of the University of ST Andrews (UK),
  • Marine Biological Association of the United Kingdom (UK),
  • Natural Environment Research Council (UK),
  • Marine Scotland (UK);
  • AquaTT UETP LTD (IE).

Pozostałe projekty Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Programu Horyzont 2020, który jest największym w historii Unii Europejskiej programem w zakresie badań naukowych i innowacji:

ELIPTIC - Electrification of public transport in cities

Celem projektu jest analiza potencjału istniejących systemów transportu publicznego (włącznie z lekką koleją, metrem, tramwajami i trolejbusami) do przejścia na elektryczne systemy napędu zgodnie z trendem multimodalnej mobilności na obszarach zurbanizowanych.

Kierownik Projektu – dr Marcin Wołek (Wydział Ekonomiczny)

NanoREG II - Development and implementation of Grouping and Safe-by-Design approaches within regulatory frameworks

Projekt odnosi się do szybko rozwijającego się rynku nanomateriałów, który jest ściśle związany z rozwojem technologii. Uruchomienie projektu NanoREG dotyczy badań w zakresie oceny ryzyka związanego z użyciem nanomateriałów i odpowiednich regulacji prawnych z tym związanych. Kierownik Projektu – dr hab. Tomasz Puzyn, prof. nadzwyczajny (Wydział Chemii)

Virus-X: Viral Metagenomics for Innovation Value

Głównym celem projektu jest analiza bibliotek metagenomicznych powstałych na bazie materiału genetycznego bakterii i wirusów izolowanych ze środowisk ekstremalnych w celu lepszego zrozumienia funkcjonowania drobnoustrojów w układach charakteryzujących się dużą złożonością.

Kierownik Projektu – prof. dr hab. Tadeusz Kaczorowski (Wydział Biologii) http://virus-x.eu/

STARBIOS 2 - Structural Transformation to Attain  Responsible BIOSciences

Ideą projektu STAR BIOS 2 jest opracowanie i wdrożenie w kilku wybranych instytucjach naukowych, prowadzących badania w dziedzinie szeroko rozumianych nauk biologicznych, chemicznych i biotechnologicznych (biosciences), indywidualnych planów działania, umożliwiających zmiany strukturalne w danych instytucjach.

Kierownik Projektu – prof. dr hab. prof. dr hab. Krzysztof Bielawski (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed)

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin