fbpx Zaproszenie do 103. kawiarni naukowej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Zaproszenie do 103. kawiarni naukowej

fot. kawiarnia, Karl Chor/UnsplashCentrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent zapraszają do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 maja 2017 r. (czwartek) godz. 18.00. Prelekcję pt. „Sędziowie i niewolnicy- czy sędzia powinien kierować się sumieniem?” wygłosi prof. dr. hab. Jerzy Zajadło (Uniwersytet Gdański).

Rzecz jest o orzecznictwie sądów amerykańskich w sprawach niewolników. Dlaczego niektórzy sędziowie byli właścicielami niewolników i stać ich było na empatię, a inni byli wprawdzie przeciwnikami niewolnictwa, a mimo to zagłuszali swoje sumienie i uciekali w bezduszny prawniczy formalizm? Jakie czynniki o tym decydowały?

Na tym historycznym tle zadaję bardzo aktualne dzisiaj pytanie - czy sędzia powinien kierować się wyłącznie bezduszną literą prawa, czy też także własnym sumieniem? I co to jest właściwie "sędziowskie sumienie", czy i jak może wpływać na wydawane przez sędziego wyroki?

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni:
* Radio Gdańsk
* Gazeta Wyborcza Trójmiasto
* Portal Regionalny trojmiasto.pl
* Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu

Patronaty mediów akademickich:
* Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK
* Radio MORS.

Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Strona internetowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Relacje wideo z poprzednich spotkań.

sobota, 13 maja 2017 roku, 0:37