fbpx Zadbaj o zdrowie na... plaży | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Zadbaj o zdrowie na... plaży

rakoobronnaBeztroski wypoczynek nad morzem sprzyja relaksowi, regeneracji sił i skupieniu się na tym, co najważniejsze – na zdrowiu. Już po raz czwarty rusza Letnia Akcja Edukacyjna kampanii Rakoobrona. W charakterystycznym czarnym namiocie na plaży Gdynia Śródmieście lekarze dermatolodzy będą przeprowadzali bezpłatne badanie znamion. Patronat honorowy nad projektem Rakoobrona objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdyni, partnerami są Gdański Uniwersytet Medyczny, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku i Gdyńskie Centrum Sportu.

Lato jest czasem odpoczynku i pięknej opalenizny. Pamiętajmy jednak, że kąpiele słoneczne to nie tylko brzoskwiniowa cera oraz spora dawka witaminy D. To niestety także intensywny kontakt ze szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, które może powodować poparzenia i przebarwienia skóry, a także ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego. Specjaliści jak mantrę powtarzają, by unikać intensywnego opalania się między godziną 11 a 16, gdy działanie promieni ultrafioletowych jest najmocniejsze. Ale właśnie o tej porze – by przypominać i zwracać uwagę Polaków na konieczność świadomego korzystania ze słońca – Letnia Akcja Edukacyjna zaprasza na bezpłatne badanie znamion skórnych.

Od 14 do 20 sierpnia każdy, kto w godzinach 11.00-16.00 przyjdzie na plażę miejską w Gdyni do czarnego namiotu kampanii, będzie mógł skorzystać z bezpłatnej konsultacji z dermatologiem. Jak pokazały poprzednie edycje, taka forma docierania z wiedzą o profilaktyce jest niezwykle skuteczna.

- Nasza akcja wpisała się w cykl wakacyjnych wydarzeń nad Bałtykiem. Kolejny raz powracamy na gdyńską plażę, aby rozmawiać o profilaktyce czerniaka, ale przede wszystkim zachęcać do badań. Wychodzimy z naszą akcją do plażowiczów, jednak do namiotu Rakoobrony może zajrzeć każdy, kto chciałby zadbać o zdrowie podczas wakacji. Cieszymy się też, że w tych działaniach wspierają nas dermatolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, najstarszej uczelni medycznej na Pomorzu. To gwarancja profesjonalnej diagnostyki i specjalistycznej wiedzy – mówi Agnieszka Łesiuk, Dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.

Badanie znamion przeprowadzą lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – partnera Letniej Akcji Edukacyjnej RKBN. Chętni, którzy odwiedzą namiot Rakoobrony, oprócz skorzystania z porady specjalisty, będą mogli również poznać zasady diety antyrakowej, odpocząć na leżakach w strefie chilloutowej, a także porozmawiać z organizatorami kampanii o profilaktyce onkologicznej. Każdy, kto się przebada, otrzyma przygotowaną na tę okazję kartkę autorstwa Magdaleny Danaj, znanej rysowniczki i ilustratorki (tworzącej pod pseudonimem PoRysunki). Będzie też okazja do sprawdzenia własnego stanu wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety. Organizatorzy przygotowali także ulotki informacyjno-edukacyjne i gadżety, a dla najmłodszych – kącik z niespodziankami.

Kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona nie ogranicza się wyłącznie do zagadnienia czerniaka skóry. Zajmuje się również profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt jest prowadzony od 2014 roku, a jeden z jego elementów stanowią lekcje przeprowadzane w szkołach na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. Do dwóch dotychczasowych edycji przystąpiło ponad 920 placówek z całej Polski, a niemal 205 tys. uczniów zdobyło wiedzę o nowotworach. Ponadto z bezpłatnego badania znamion podczas akcji plenerowych Rakoobrony oraz w gabinecie stacjonarnym we Wrocławiu skorzystało łącznie ponad 10 tys. osób.

Kampania zyskała uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia. Ponadto program jest organizowany przy wsparciu patronów merytorycznych: Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, Dolnośląskiego Centrum Onkologii i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Patronem medialnym Letniej Akcji Edukacyjnej jest TVP3 Gdańsk.

Letnia Akcja Edukacyjna na plaży Gdynia Śródmieście:

14–20 sierpnia 2017 r., codziennie w godzinach 11.00–16.00

Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Ponadto, w ramach programu organizowane jest bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnym gabinecie Rakoobrony we Wrocławiu.

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin