fbpx Studenckie „Konfrontacje” na tureckim Uniwersytecie Sabanci w Stanbule | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Studenckie „Konfrontacje” na tureckim Uniwersytecie Sabanci w Stanbule

Plakat KonfrontacjiPrace fotograficzne studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego zostaną zaprezentowane szerokiej widowni w FASSART Gallery na terenie kampusu tureckiego Uniwersytetu Sabanci. Wystawa pt. „Konfrontacje” odbywa się w ramach współpracy naukowo-dydaktycznej i wymiany studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule.

Projekt współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule (związany z kierunkiem Dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz specjalnością komunikacji wizualnej) jest realizowany w kilku aspektach. Jest to współpraca w zakresie wymiany doświadczeń w ramach pracy badawczej, wymiany studenckiej i pracowników naukowych, a także wspólnych działań i przedsięwzięć.

„Konfrontacje”, bo taką nazwę nosi wystawa ośmiorga studentów Uniwersytetu Gdańskiego, to w sumie dwadzieścia prac wykonanych pod okiem profesora Zbigniewa Treppy, kierownika Zakładu Antropologii Obrazu w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa oraz dr Karoliny Aszyk, adiunkta w Zakładzie Dziennikarstwa i Mediów w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa w ramach zajęć warsztatowych z fotografii, przygotowujących ich do realizacji dyplomowych z zakresu fotografii. Autorami zdjęć są studenci II roku MSU: Maja Bieńkowska, Kamila Chronowska, Marta Kąkel, Aleksandra Panek, Marcin Pawlikowski, Renata Sztandarowicz, Magdalena Wałdoch i Anna Wojciechowska.

Pracom studenckim towarzyszyć będzie wystawa mgr Aleksandry Żukowskiej, asystenta w Zakładzie Antropologii Obrazu w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, pt.: „Odbicia Pamięci”, która jest kontynuacją serii autorskich prezentacji w FASSART Gallery. Zdjęcia autorki dotykają problemu tworzenia i poszukiwania własnej tożsamości. Kontekstem dla tych poszukiwań jest podwójny i pozornie sprzeczny wymiar czasu i pamięci, w którym ulotność i przemijanie splatają się z trwałością i ponadczasowością uchwyconą w kadrach.

Kuratorem i pomysłodawcą wystaw w FASSART Gallery jest dr Karolina Aszyk (pierwsza z nich odbyła się w październiku 2015 roku). Fotograficzne wystawy są realizacją jednego z punktów projektu dr Karoliny Aszyk, mającego na celu współpracę z Uniwersytetem Sabanci oraz wymianę doświadczeń w ramach pracy badawczej z zakresu komunikacji wizualnej.

Inne projekty w ramach współpracy

Współpraca została zapoczątkowana otwarciem wystawy oraz performance’em „Teatr Rysowania”, moderowanym przez aktorkę Annę Rakowską oraz prof. Wiesława Zarembę (7 września 2015 roku, Galeria „Debiut” w Gdyni-Orłowie). Pokaz „Teatru Rysowania” to lekcja rysunku zamieniona w akcję artystyczną, organizowaną w ramach współpracy z dr Karoliną Aszyk oraz prof. Zbigniewem Treppą ze studentami Uniwersytetu Sabanci w Stambule. Podczas gdyńskiego pokazu można było również oglądać fotografie prof. Wiesława Zaremby dokumentujące ten kurs.

We wrześniu (8-18.09.2015 roku) odbyła się także wystawa prof. Zaremby „Warmia – Metropolis” na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Wiesław Zaremba jest malarzem i grafikiem, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1980 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Ostrowskiego. Na gdańskiej uczelni pracował do 2002 roku. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Sabanci w Stambule w Turcji.

W ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetem Sabanci oraz Uniwersytetem Gdańskim, w grudniu 2014 roku, zostały podpisane także umowy o wymianie studenckiej w programie Erasmus.

O Sabanci University

W 1994 roku Grupa Sabancı postanowiła stworzyć „uniwersytet świata” prowadzony przez Fundację Sabanci. Sabanci University stał się wiodącą uczelnią na arenie międzynarodowej dzięki swojemu udziałowi w znaczących projektach badawczych oraz innowacyjnemu unikalnemu programowi edukacyjnemu, który oferuje swoim studentom pełną swobodę w wyborze obszaru badań.

Sabancı University proponuje m.in. 13 programów studiów licencjackich, 23 magisterskich i 12 doktoranckich w ramach trzech jednostek: Wydziału Inżynierii i Nauk Przyrodniczych, Wydziału Sztuk Pięknych i Nauk Społecznych oraz Szkoły Zarządzania.

Więcej o uczelni znajduje się na stronie: https://www.sabanciuniv.edu/en

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego