fbpx Studentka UG zwyciężczynią IV edycji konkursu prac dyplomowych o polsko-chińskiej współpracy gospodarczej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

OrłowskaZnamy już autorów trzech najlepszych prac dyplomowych konkursu organizowanego od czterech lat przez Polsko Chińską Radę Biznesu. Nagrody w postaci rocznego stypendium w Chinach na wybranej uczelni oraz tabletów trafiły do laureatów z uczelni z Gdańska i Warszawy.

27 lutego 2020 roku w sali balowej Pałacu Raczyńskich, siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych na warszawskiej starówce podczas noworocznego spotkania członków i partnerów Polsko Chińskiej Rady Biznesu ogłoszono zwycięzców czwartej edycji Konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej i Chińskiej Republiki Ludowej.

Organizatorem konkursu jest Polsko Chińska Rada Biznesu we współpracy z polskim oddziałem banku HSBC France oraz Haitong Bank. Konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Współorganizatorem ceremonii wręczenia nagród był w tym roku także Chopin Point Warsaw.

Do konkursu zgłoszono prace magisterskie i licencjackie z ośrodków akademickich w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Warszawie, które według opinii członków Kapituły Konkursu były w tym roku na wyjątkowo wysokim poziomie merytorycznym.

W Kapitule Konkursu zasiedli:

dr Jacek Bartkiewicz – Przewodniczący Kapituły – Przewodniczący Rady SGH,

dr Zbigniew Niesiobędzki – Wiceprzewodniczący Kapituły – Prezes PChRB,

prof. dr hab. Bogdan Nogalski, obecnie związany z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku,

Juliusz Szymczak-Gałkowski – dawniej Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW, obecnie członek zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

prof. dr hab. Małgorzata Zaleska – Dyrektor Instytutu Bankowości SGH.

Celem przyświecającym inicjatorom i partnerom Konkursu jest kreowanie przyszłych liderów i ekspertów współpracy biznesowej między Polską i Chinami. Czwarta edycja Konkursu ponownie dowiodła trafności tej idei. Zachęcamy zatem kolejny rocznik studentów do uczestnictwa w Konkursie w następnym roku.

W powitalnym przemówieniu prezes Polsko Chińskiej Rady Biznesu dr Zbigniew Niesiobędzki przypomniał historię poprzednich edycji konkursu, zwracając uwagę na reprezentację uczelni z całego kraju, dzięki czemu konkurs ma charakter prawdziwie ogólnopolski. Z każdym rokiem wzrasta rozpoznawalność Konkursu w środowisku akademickim i biznesowym.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu uświetniło przemówienie Ambasadora ChRL w Polsce J.E. Liu Guangyuana, w którym odniósł się on do obecnej sytuacji walki z epidemią koronawirusa COVID-19 w Chinach i na świecie oraz recital fortepianowy wybitnego młodego pianisty chińskiego Chen Xuehonga, uczestnika tegorocznego XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Istotnym punktem ceremonii była także debata ekspercka zatytułowana „Chiny w Roku Szczura: Co nas czeka w relacjach polsko-chińskich w 2020 r.”.

Uczestnikami debaty byli:

dr Grzegorz Czelej, Senator RP oraz przewodniczący Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej,

prof. dr hab. Bogdan Góralczyk – sinolog, politolog, dyrektor Centrum Europejskiego UW

dr. hab. Krzysztof Kozłowski - profesor SGH oraz prorektor uczelni ds. dydaktyki i studentów.

Moderatorem debaty był dziennikarz Rafał Tomański.

Laureatami IV edycji konkursu zostali:

I MIEJSCE Magdalena Orłowska

za pracę magisterską pt. „Wpływ zasad etykiety biznesowej na rozwój polsko-chińskiej współpracy gospodarczej. Analiza porównawcza polskiej i chińskiej etykiety biznesowej” przygotowaną na Uniwersytecie Gdańskim pod kierunkiem dr hab. Sylwii Pangsy-Kani, prof. UG

Nagrodę rzeczową wręczył Michał Mrożek, Prezes Zarządu HSBC France (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce.

II MIEJSCE Jakub Orkisz

za pracę magisterską pt. „Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polski i Chin przez podmioty zagraniczne” przygotowaną na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. dr. hab. Konrada Osajdy

Nagrodę w postaci rocznego stypendium na dowolnie wybranej chińskiej uczelni wyższej wręczył J.E LIU Guangyuan, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

III MIEJSCE Tomasz Dziawgo

za pracę magisterską pt. „Działalność chińskich podmiotów gospodarczych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem sektora bankowego” przygotowaną w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, pod kierunkiem promotora prof. dr hab. Małgorzaty Zaleskiej

Nagrodę rzeczową wręczył Ryszard Hermanowski, dyrektor zarządzający w Haitong Bank S.A., Oddział w Polsce.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin