fbpx VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej

Baner kongresuVI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS) to 54 panele tematyczne, niemal 300 gości z całej Polski, wybitni keynote speakerzy i wydarzenia towarzyszące. Najważniejsze, odbywające się raz na trzy lata spotkanie dla środowiska komunikologów i medioznawców po raz pierwszy odbywa się w Gdańsku. Hasło tegorocznego Kongresu to „Media i społeczeństwo w erze platform, algorytmów i danych”. Współorganizatorem jest Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.

VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej odbywa się pod hasłem: „Media i społeczeństwo w erze platform, algorytmów i danych”. Gospodarzem tegorocznej edycji jest Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczyste otwarcie VI Kongresu PTKS odbędzie się 22.09.2022 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w godz. 13.00-15.00. W ramach uroczystości wystąpi prof. Iwona Hofman (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie), Prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz Przewodnicząca Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN. Odbędzie się także jubileusz 40-lecia pracy prof. Bogusławy Dobek-Ostrowskiej (Uniwersytet Wrocławski), wręczenie nagród w konkursach PTKS:  im. Karola Jakubowicza za wybitne prace naukowe oraz w konkursie „Doktorat” na najlepszą pracę doktorską z zakresu nauk o komunikacji społecznej i mediach, a także w Ogólnopolskim Konkursie Na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Komunikacji Społecznej i Mediach Medi@stery, organizowanym przez Uniwersytet Gdański.

W ramach pierwszego dnia Kongresu, 22.09.2022. r. w ECS zaplanowano wystąpienia keynote speakerów w czasie sesji plenarnych: w godz. 15.00-16.15 wystąpi prof. Graham Murdock (wykład pt. Hidden Abodes: Digital Lives and Distant Others), a w godz. 16.45-18.00 – prof. Göran Bolin (wykład pt. Data Value: Dynamics of Value Generation in Data Capitalism).

Drugiego i trzeciego dnia Kongresu, 23-24.09.2022 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego niemal 300 badaczy z Polski i zagranicy będzie obradowało w ramach 54 sesji tematycznych. W programie jest również prezentacja badań naukowych: Media Freedom and Democracy in the Age of Platforms and Data oraz dyskusja na temat pozycjonowania dyscypliny w polityce naukowej państwa. W ramach Kongresu odbędą się również zebrania sekcji badawczych PTKS oraz Walne Zgromadzenie PTKS.

Tematem przewodnim Kongresu są zmiany w komunikacji i mediach w erze „czwartej rewolucji przemysłowej”. Postępujący rozwój technologii informacyjnych, w którym znaczącą siłę stanowią algorytmy, dane i platformy sprawił, że rewolucja cyfrowa stała się faktem. Ta wielka komunikacyjna zmiana ma wpływ na wszystkie sfery ludzkiego życia. Dodatkowo, kryzys pandemii COVID-19 na całym świecie ukazał nowe oblicze komunikacji, stanowiąc wyzwanie dla etyki dziennikarskiej, strategii rozwojowych organizacji medialnych i stosunków międzyludzkich. Tematyka Kongresu obejmuje m.in.:

• wpływ technologii informacyjnych na media i społeczeństwo,

• zacieranie się granic między komunikacją prywatną a publiczną,

• zatracie różnic pomiędzy twórcami i odbiorcami i programistami mediów,

• zmiana relacji i zależności w procesach komunikowania,

• transformacje, strategie i zarządzanie mediami w erze danych,

• jakość komunikacji w obliczu zagrożeń (pandemia, zmiany klimatyczne, polityka wykluczenia),

• rola dziennikarzy w erze danych i pandemii,

• prawa człowieka i dostęp do informacji publicznej,

• polityka medialna i dyskurs polityczny w erze platform, algorytmów i danych.

Więcej informacji: https://kongres.ptks.pl/pl/

wtorek, 6 września 2022 roku, 11:49