fbpx 6. Shalom Polin za nami | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

6. Shalom Polin za nami

W dniach 21-24 marca 2019 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbył się 6. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej Shalom Polin. W siedmiu blokach filmowych zaprezentowano filmy w ramach retrospektyw dwóch największych tematycznych polskich festiwali filmowych: 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej WJFF.pl oraz filmy, które zostały objęte partnerstwem Ambasady Izraela w Warszawie i Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Obok pokazów odbyły się również wydarzenia towarzyszące, które urozmaiciły program Shalom Polin i pozwoliły widzom zbliżyć się do kultury żydowskiej nie tylko za pośrednictwem srebrnego ekranu, ale również na warsztatach, wykładach i spotkaniach.

6. Shalom Polin oficjalnie otworzył dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Prorektor ds. Studenckich . Inauguracji towarzyszył przedpremierowy pokaz filmu Wilkołak w reżyserii Adriana Panka oraz panel dyskusyjny Pamięć o Zagładzie 2.0, poświęcony rozważaniom na temat współczesnego obrazu Zagłady zawartego w sztukach wizualnych i tekstach kultury.

Uczestnicy rozmowy – prof. Joanna Rutkowiak (Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego), prof. Grzegorz Berendt (Muzeum II Wojny Światowej) oraz dr Rafał Kowalski (Muzeum Żydów Mazowieckich) odpowiadali na pytanie: „W jaki sposób, 74 lata po Zagładzie, mówić o Holocauście, by zainteresować młodych ludzi tematem i jednocześnie sprawić, by nie został potraktowany zbyt schematycznie”. Rozmowa została poprowadzona przez dra Piotra Kurpiewskiego.

Tegoroczna edycja Shalom Polin była okazją do spotkania z wieloma ciekawymi gośćmi; m.in. z drem Rafałem Kowalskim, zastępcą kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, który opowiedział o swojej książce “Płoccy wypędzeni. Marzec’68”. Spotkanie poprowadziła Marta Maciejewska.

W czasie spotkania poprowadzonego przez Krystynę Weiher-Sitkiewicz, Sylwia Borowska opowiedziała o swoich osobistych doświadczeniach oraz historiach Polek żyjących w Izraelu zawartych w książce Mój mąż Żyd. Natomiast redaktor naczelny czasopisma Midrasz, dr Piotr Paziński przeprowadził bardzo ciekawy wykład pt. “Przyroda i historia, cykl i linia prosta. Żydowska koncepcja czasu i kalendarz”

Podczas bloku podróżniczego #SHALOMIZRAEL młodzi podróżnicy, opowiedzieli nam o swoich wyprawach, ich wrażeniach z wycieczek. Podzielili się swoimi doświadczeniami i zdradzili co ciekawego kryje to państwo i dlaczego warto wykupić bilet lotniczy do Izraela.

Jak co roku, nie zabrakło warsztatów językowych, kulinarnych i tanecznych. W tajniki podstaw języka hebrajskiego słuchaczy wprowadziła Katarzyna Mazurkiewicz, a warsztaty kulinarne Kugel - żydowska babka ziemniaczana poprowadził dr Wojciech Śledź. Ostatniego dnia festiwalu Alicja Stark przeprowadziła warsztaty tańca izraelskiego, a restauracja Bagażownia Zynera zaprosiła na kolejną kulinarną podróż w głąb Izraela, przygotowując Żydowski lunch w Etno (Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku).

Zwieńczeniem czterech festiwalowych dni był fenomenalny Koncert piosenek jidysz – "Achsanjes - Ukrycia" – w wykonaniu Marii Ka Solo, która zapełniła do ostatniego miejsca salę koncertową w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Autorski koncert Marii Ka był pełen przejmujących piosenek napisanych w całości w języku jidysz, które wybrzmiały w asyście dźwięków z pogranicza alternatywy, bluesa i awangardy. Spektaklowi muzycznemu towarzyszyły elektroniczne eksperymenty głosowe oraz, włączone w nie, oryginalne fragmenty dzieł jidysz uzupełniające całość o estetykę i wrażliwość artystów Jidyszlandu. Koncert „Achsanjes – Ukrycia” wpisuje się w nurt współczesnej twórczości w języku jidysz i jest bezpośrednim przejawem odradzania się języka wielowiekowej komunikacji Żydów aszkenazyjskich w artystycznych formułach XXI wieku.

Z roku na rok ilość osób zainteresowanych kulturą żydowską rośnie, co bardzo cieszy organizatorów. Są to zarówno stali widzowie, jak i osoby, które postanowiły lepiej zapoznać się z kulturą żydowską dzięki naszemu wydarzeniu. Znamiennym jest fakt, że oprócz osób mieszkających w Trójmieście, dużą część widowni stanowiły osoby, które specjalnie przyjechały do Gdańska na Shalom Polin.

Liczymy na to, że kolejne edycje Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej będą sprzyjały poznawaniu naszych wspólnych korzeni oraz poszerzały międzykulturowy dialog pomiędzy Polską i Izraelem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jego Magnificencja Rektor UG dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, profesor nadzwyczajny oraz Prezydent Miasta Gdańska

Organizatorzy : Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin