fbpx Badania archeologiczne w grach komputerowych | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Badania archeologiczne w grach komputerowych

Kadr z gry Waterworks!Archeolog dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego UG oraz programista Mateusz Sokalszczuk ze Scriptwelder Studio zostali finalistami tegorocznego konkursu Popularyzator Nauki 2020 w kategorii Zespół. Współpracują oni tworząc gry komputerowe. Do tej pory stworzyli Excavate! (2015 r.) oraz Waterworks! (2020 r.), darmowe gry internetowe, w które do tej pory zagrano ponad milion razy na całym świecie. W Radiu MORS rozmawiamy z dr Kulczykowskim o grach komputerowych, badaniach archeologicznych i sposobach finansowania jednych i drugich.

Pomysł na pierwszą grę narodził się 5 lat temu podczas prac ratowniczo-archeologicznych na zniszczonym cmentarzu ewangelickim w Nowym Monasterzysku koło Elbląga. W grze możemy poznać wyzwania jakie stanęły faktycznie przed prowadzącym badania – wizyty mediów, przedstawicieli władz samorządowych, rabusiów, poszukiwania pozostałości kościoła i ograniczenie czasowe – badania trwały 14 dni. Dr Kulczykowski wspólnie z Mateuszem Sokalszczukiem stworzyli grę w której gracz musi skompletować odpowiedni zespół i ekwipunek oraz trafić w miejsca w których ukryte są elementy zniszczonego cmentarza.

Gra okazała się bardzo interesująca dla graczy z całego świata i to pomimo trudności w wymówieniu nazwy miejsca, w którym toczy się jego akacja. Dlatego gdy gdański archeolog zakończył badania dotyczące systemów dostarczania wody w Grudziądzu od średniowiecza do XIX wieku, postanowił w podobny sposób wypromować ich wyniki. Tym razem powstała komputerowa gra karciana, w której zadaniem gracza jest zaopatrzenie miasta w odpowiednią ilość wody, a przy okazji poznaje różne technologie jej dostarczania jakie pojawiały się w ciągu wieków, a także ciekawe wydarzenia z historii Grudziądza.

Chcecie zagrać w te gry, chcecie poznać więcej faktów na temat samych badań archeologicznych i gier? Słuchajcie audycji Gość Radia MORS, która będzie emitowana w czwartek 10 grudnia o godz. 11.00 i w piątek 11 grudnia o godz. 12.00.

środa, 9 grudnia 2020 roku, 13:18