fbpx Czy Pogoń da radę zdobyć mistrza? | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Czy Pogoń da radę zdobyć mistrza?

zawodnicy zdjecieZa nami 18 kolejka piłkarskiej Ekstraklasy. Po 3 tygodniach na pozycji lidera Pogoń Szczecin spada na 2. pozycję w tabeli. Czy słaba runda wiosenna w wykonaniu Portowców stanie się normą, a może to tylko wypadek przy pracy?

To, że w przypadku braku zwycięstwa w trzech ostatnich meczach (2 w lidze; 1 w Pucharze Polski) możemy mówić o małym kryzysie w zespole Pogoni Szczecin świadczy tylko o bardzo wysokich aspiracjach drużyny Portowców. W skróconym przez pandemię koronawirusa sezonie do 30 kolejek (brak podziału tabeli) wydawałoby się, że to idealna okazja dla ekipy, która regularnie zawodziła w grupie mistrzowskiej i marnowała wysokie miejsce w tabeli, kończąc sezon na miejscach 6-8. Nie są to złe pozycje, w końcu górna część stawki, jednak kibice w Szczecinie mają już dość. Oczekują po swoich ulubieńcach awansu do eliminacji europejskich pucharów, czyli zajęcia miejsca w czołowej trójce.

W tym sezonie zdaje się to bardzo realne. W okresie transferowym udało się zachować wszystkich kluczowych graczy, przede wszystkim odkrycie sezonu – bramkarz Dante Stipica, po 18 kolejkach stracił jedynie 10 goli! Do klubu ściągnięto solidnego reprezentanta Polski – Rafała Kurzawę, ma wpierać w ataku Lukę Zahovicia. Pogoń również zaoszczędziła dużo pieniędzy nie wyjeżdżając w okresie przerwy zimowej na drogi obóz w ciepłych krajach. Postanowili zostać w Polsce i w trudniejszych warunkach przygotowywać się do rundy wiosennej.

Przed przerwą zimową Pogoń zajmowała 3. miejsce w tabeli i wydaje się, że solidnie przepracowano okres zimowy. Po wznowieniu rozgrywek Portowcy wygrali kluczowe mecze z Rakowem i Cracovią i udało się im wskoczyć na 1. miejsce. Jednakże obecnie szczecinianie notują okres trzech meczów bez zwycięstwa. Kibice zaakceptowali odpadnięcie z Pucharu Polski, celem skoncentrowania się na lidze, ale remis z Piastem w lidze i wczorajsza porażka z Wisłą w Krakowie spowodowała spadek z pozycji lidera.

Już słychać pierwsze głosy, że skończy się jak zwykle. Czyli przez większą część sezonu walka o mistrzostwo, by na sam koniec przegrać kluczowe spotkania i wypaść poza miejsca dające grę w europejskich pucharach. A przecież w tym sezonie zakwalifikowanie się do nich, a potem przebrnięcie eliminacji powinno być szczególnie łatwiejsze. Nie dość, że sezon jest krótszy, to UEFA utworzyła nowy format rozgrywek europejskich – UEFA Europa Conference League. Co prawda mniej prestiżowe niż Liga Mistrzów, czy Liga Europy, ale jest realna szansa się tam zakwalifikować.

Mistrzostwo Polski jest jak najbardziej możliwe, genialna obrona i wzmocniony niedawno atak Pogoni może budzić postrach rywali. Jednak nie można sobie pozwalać na takie wpadki jak wczorajsza porażka z Wisłą Kraków. Gdyby nie głupie błędy zawodników i dodatkowo gol samobójczy, to można było wywalczyć 3 punkty z mierzącą się z kłopotami wewnętrznymi Wisłą. Pogoń już nie raz pokazywała, że potrafi grać z trudniejszymi rywalami. Wydaje mi się, że zawodnicy wciąż mają w głowie porażkę w Pucharze Polski z Piastem. Należy o niej jak najszybciej zapomnieć, zostało jeszcze 12 spotkań, więc ten 1 punkt straty do Legii Warszawa to w zasadzie nic. Trzeba po prostu do każdego meczu podchodzić skoncentrowanym, zapomnieć w końcu o tej wpadce w Pucharze Polski i zrobić swoje.
Wydaje mi się, że poniżej 3 miejsca Pogoń już po prostu spaść nie może, bo to będzie totalna kompromitacja i kolejny identyczny sezon ze zmarnowanym potencjałem.
Zobaczymy jak spisze się nowy nabytek – Rafał Kurzawa, czy wniesie coś nowego do gry Portowców.

Naprawdę w tym sezonie wierzę, że Pogoń stać na podjęcie walki o mistrzostwo, w składzie jest bardzo dużo młodych zawodników, często wychowanków takich jak Kacper Smoliński, czy Kacper Kozłowski, którzy mogą na lata zbudować silną, zgraną drużynę gotową do walki o najwyższe cele. Piłkarze muszą jednak mieć z tyłu głowy, że jeszcze nic nie wygrali, że czeka ich jeszcze sporo pracy. Wtedy Pogoń jest w stanie wygrać każdy mecz i zdobyć pierwsze w historii mistrzostwo Polski.
Oskar Śmiałek

tabela

Aktualna tabela ekstraklasy, stan na dzień 20.02.2021r.
Źródło:
www.flashcore.pl